avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... insista sa se renunte la o parte din masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

insista sa se renunte la o parte din masa succesorala

Se poate ca dupa realizarea succesiunii a numai o parti din masa succesorala ulterior sa se renunte la partea ramasa?Multumesc anticipat pt. raspuns.
Cel mai recent răspuns: Ionita Cristina Avocat , Avocat 10:49, 5 Iulie 2018
Buna ziua,

Daca ati acceptat mostenirea si s-a emis Certificat de mostenitor, nu se mai poate renunta la succesiune.

In schimb, puteti dona/vinde bunul dobandit in cadrul succesiunii.

O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de succesiune liveomars liveomars Buna ziua! Care este procedura legala pentru taxa de succesiune in urma decesului mamei, mostenitori sunt: sotia si 2 copii. Tatal vrea ca copiii sa renunte ... (vezi toată discuția)
Vizualizare dosar succesiune rrazvann rrazvann Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi referitoare la urmatoarea speta: Am intrat in posesia unui certificat de mostenitor(tatal decedat) pe care ... (vezi toată discuția)
In urma decesului tatalui, eu impreuna cu fratele meu am acceptat ... ony short ony short In urma decesului tatalui, eu impreuna cu fratele meu am acceptat succesiunea respectiv calitatea de succesori si am obtinut certificate care sa ateste doar ... (vezi toată discuția)