Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... insista sa se renunte la o parte din masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

insista sa se renunte la o parte din masa succesorala

Se poate ca dupa realizarea succesiunii a numai o parti din masa succesorala ulterior sa se renunte la partea ramasa?Multumesc anticipat pt. raspuns.
Buna ziua,

Daca ati acceptat mostenirea si s-a emis Certificat de mostenitor, nu se mai poate renunta la succesiune.

In schimb, puteti dona/vinde bunul dobandit in cadrul succesiunii.

O zi buna!