Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In urma decesului tatalui, eu impreuna cu fratele meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In urma decesului tatalui, eu impreuna cu fratele meu am acceptat ...

In urma decesului tatalui, eu impreuna cu fratele meu am acceptat succesiunea respectiv calitatea de succesori si am obtinut certificate care sa ateste doar calitatea de mostenitori (la notar) urmand ca ulterior sa realizam impartirea averii.
Intrebarea mea este urmatoarea: pot sa fac acum o renuntare la partea mea de mostenirea in favoarea fratelui meu daca nu am facut-o la inceput avand in vedere ca am acceptat-o ?
Nu.
Acceptarea nu poate fi revocata
Puteti dona fratelui partea d-voastra .
In cadrul partajului (tot notarial), puteti conveni ca toata masa succesorala sa revina unuia din frati iar celuilalt multumirile.
adriandimitriu, utilizator