Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Speta:
Unul dintre parinti decedat in urma cu 23 de ani!
Dezbatut succesiunea intre parintele mostenitor si frati (2)
Unul dintre frati a renuntat la partea cuvenita in favoarea celuilalt frate acum 23 de ani!
Intrebari:
1.Parintele mostenitor mai poate renunta acum la partea cuvenita de la parintele decedat in favoarea unuia dintre frati!
2.Parintele mostenitor poate renunta la partea cuvenita de 50% in timpul vietii in favoarea unuia dintre frati sau in favoarea amandurora?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Parintele mostenitor poate dispune de bunurile primite prin succesiune prin orice acte doreste in timpul vietii sau acestea se vor regasi in masa succesorala dupa deces si se vor imparti celor care il mostenesc. Aceasta fiind regula de baza. Cred ca trebuie sa fiti mai explicit daca nu raspunde la intrebarea dvs
In dreptul romanesc, nu exista "renuntare in favoarea". Ma indoiesc 100% ca declaratia a sunat "renunt la mostenire in favoarea fratelui meu X"

Ori mostenitorul respectiv a renuntat , iar partea lui s-a impartit in mod egal intre ceilalti mostenitori acceptanti.
Ori a ramas acceptant si ulterior, a transmis cota lui (prin vanzare sau donatie) unui alt frate.
Nu stiu exact cum este formulat in act ( o sa-l scanez si il trimit) , stiu doar ca unul dintre frati a declarat la momentul respectiv la notariat ca nu are pretentii la cota cuvenita din partea mamei decedate , acum nu am idee daca acea parte s-a impartit intre tata si celalalt frate sau doar catre frate , cert este ca acum tatal , ar dori , in masura in care este posibil , legal si neatacabil , sa renunte la partea sotiei decedate in favoarea unui singur frate , ramanand ca dupa decesul sau sa se dezbata succesiunea doar pentru cei 50% ramasi din masa succesorala!
Multumesc!

Cornelia Dayes a scris:

Parintele mostenitor poate dispune de bunurile primite prin succesiune prin orice acte doreste in timpul vietii sau acestea se vor regasi in masa succesorala dupa deces si se vor imparti celor care il mostenesc. Aceasta fiind regula de baza. Cred ca trebuie sa fiti mai explicit daca nu raspunde la intrebarea dvs

La stadiul actual, in care tatal a ramas mostenitor dupa mama, in calitate de sot supravietuitor, nu mai poate renunta.
Poate sa transmita cota respectiva printr-un contract fie de vanzare cumparare (daca fiul ii achita pretul ) fie de donatie.
Inteleg , dar acest act de donatie poate fi atacat de catre frate dupa decesul tatalui?Pentru ca tatal a fost de accord sa renunte si la toata proprietatea in favoarea unuia dintre frati dar , din cate stiu , in Romania nu este reglementata o lege a testamentului!
Unii notari au avansat aceste posibilitati (vanzare sau donatie) , dar niciunul nu a dat asigurari ca aceasta donatie nu poate fi contestata si desfiintata de catre celalalt frate in instanta!

raluk0207 a scris:

La stadiul actual, in care tatal a ramas mostenitor dupa mama, in calitate de sot supravietuitor, nu mai poate renunta.
Poate sa transmita cota respectiva printr-un contract fie de vanzare cumparare (daca fiul ii achita pretul ) fie de donatie.