Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Speta:
Unul dintre parinti decedat in urma cu 23 de ani!
Dezbatut succesiunea intre parintele mostenitor si frati (2)
Unul dintre frati a renuntat la partea cuvenita in favoarea celuilalt frate acum 23 de ani!
Intrebari:
1.Parintele mostenitor mai poate renunta acum la partea cuvenita de la parintele decedat in favoarea unuia dintre frati!
2.Parintele mostenitor poate renunta la partea cuvenita de 50% in timpul vietii in favoarea unuia dintre frati sau in favoarea amandurora?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Donatia este supusa reductiunii, in sensul ca ceea ce trece peste cotitatea disponibila se aduna la bunurile de impartit intre mostenitorii rezervatari. In situatia unei vanzari pentru bani (nu obligatii de intretinere, etc) nu se mai face aceasta reductiune. Parintele vanzator ar trebui sa aiba discernamant la momentul vanzarii evident.
Testamentul este reglementat in Codul civil roman de la Cuza incoace. Insa in situatia dvs nu va ajuta.
Nimeni nu va poate garanta vreodata ca un act nu poate fi "atacat" instanta. Daca in final va avea sau nu sorti de izbanda, asta e partea a doua...
Fiecare cetatean este liber sa se adreseze justitiei.
Donatia, ca si testamentul sunt acte supuse reductiunii. In sensul ca daca tata doneaza toata averea unui singur fiu, iar celalalt ramane fara absolut nimic, poate solicita reductiunea acelei donatii, pana la reintregirea rezervei succesorale, care i s-ar cuveni.
In cazul dvs, rezerva succesorala a unui copil este de 1/4.
Or tata nu doneaza tot, ci doar cota mostenita de la mama. Deci mai ramane jumatatea lui din bunuri.
Apoi, presupunand ca ar dona tot (adica 5/8) unui singur copil, in practica "atacatul" donatiei se finalizeaza prin obligarea fratelui care a primit donatia sa achite celuilalt o suma de bani reprezentand contravaloarea cotei care a fost incalcata. Dar actul in sine nu va fi desfiintat.
Multumesc,doamna avocat!
Din pacate inteleg ca nu se poate face la momentul actual nimic ( nu se pune problema unei vanzari) , orice actiune de genul celor mentionate de mine fiind lovite de nulitate in cazul in care celalalt frate contesta donatia!
Gresesc?

Cornelia Dayes a scris:

Donatia este supusa reductiunii, in sensul ca ceea ce trece peste cotitatea disponibila se aduna la bunurile de impartit intre mostenitorii rezervatari. In situatia unei vanzari pentru bani (nu obligatii de intretinere, etc) nu se mai face aceasta reductiune. Parintele vanzator ar trebui sa aiba discernamant la momentul vanzarii evident.

Multumiri si dumneavoastra pentru amabilitate si promptitudine!

Deci la ora actuala situatia se prezinta astfel:

50%-partea tatalui
50%/3 mostenitori = 16.66% partea fiecaruia
1 frate a renuntat la cei 16.66% cuveniti ,drept urmare acestia se impart intre tata si celalalt frate:

50%+16.66%+8.66% = 75% - partea tatalui
16.66%+8.66% = 25% - partea fratelui
E un calcul corect sau pierd ceva din vedere?

raluk0207 a scris:

Testamentul este reglementat in Codul civil roman de la Cuza incoace. Insa in situatia dvs nu va ajuta.
Nimeni nu va poate garanta vreodata ca un act nu poate fi "atacat" instanta. Daca in final va avea sau nu sorti de izbanda, asta e partea a doua...
Fiecare cetatean este liber sa se adreseze justitiei.
Donatia, ca si testamentul sunt acte supuse reductiunii. In sensul ca daca tata doneaza toata averea unui singur fiu, iar celalalt ramane fara absolut nimic, poate solicita reductiunea acelei donatii, pana la reintregirea rezervei succesorale, care i s-ar cuveni.
In cazul dvs, rezerva succesorala a unui copil este de 1/4.
Or tata nu doneaza tot, ci doar cota mostenita de la mama. Deci mai ramane jumatatea lui din bunuri.
Apoi, presupunand ca ar dona tot (adica 5/8) unui singur copil, in practica "atacatul" donatiei se finalizeaza prin obligarea fratelui care a primit donatia sa achite celuilalt o suma de bani reprezentand contravaloarea cotei care a fost incalcata. Dar actul in sine nu va fi desfiintat.

PG67, utilizator