Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de succesiune

Buna ziua!
Care este procedura legala pentru taxa de succesiune in urma decesului mamei, mostenitori sunt: sotia si 2 copii.
Tatal vrea ca copiii sa renunte la dreptul lor, unul dintre copii este de acord, iar celalat nu.
Copilul care renunta la dreptul sau, mai are drepturi viitoare la mostenire?
Mostenirile parintilor(de pe urma bunicilor-pt care s-a facut succesiunea), intra la succesiune, sau doar bunurile parintilor dobandite pe timpul casatoriei intra la succesiune?
Buna ziua,
La succesiune intra toate bunurile detinute de defunct ( casa, masina, cont bancar...), indiferent de modul de dobandire.
Nu puteti forta celalalt copil sa renunte la partea ce ii revine daca nu doreste,
Puteti merge la notar, dezbate succesiunea si copilul primeste partea ce ii revine...iar celalat declara ca renunta la partea lui in favoarea tatalui.
La decesul tatalui, bunurile acestuia se vor imparti intre copiii acestuia., chiar daca un copil a renuntat la mostenirea din partea mamei.
Aceasta renuntare nu se "aplica" si in cazul tatalui, decat daca specifica expres asta la dezbaterea mostenirii ramase in urma acestuia.
Ionut.ion, utilizator
Este dezbarerea succesiunii, nu o taxa.
Masa succesorala include:
- bunurile comune dobandite in timpul casatoriei parintilor
- bunurile proprii ale mamei (cele dobandite prin mostenire de la bunici, sau, anteror casatoriei)

Renuntarea trebuie sa fie benevola. Tatal, vrea, insa fiii nu pot fi obligati.
Daca tatal doreste ca fiii sa renunte in ideea ca va ramane unic mostenitor dupa sotie, pe langa faptul ca este o idee foarte proasta, acest lucru nu se va intampla.
Ca efect al renuntarii fiilor, la succesiune vor veni urmatorii descendenti, adica nepotii.
Daca nu exista nepoti, va veni urmatoarea clasa de mostenitori si tot asa, pana la verii primari ai sotiei.
Asa ca, vor ramane toti 3 mostenitori, iar daca fiii doresc, ulterior, pot dona tatalui cotele lor.
Dezbaterea succesiunii se face la notar, sau in caz de neintelegeri, pe cale judecatoreasca.
Tatal doreste ca fii sa renunte la dreptul de pe urma sotiei ca siguranta, sa nu trebuiasca sa vanda (adica unul dintre copii isi cere partea lui, iar tatal nu are resurse financiare sa il despagubeasca).
Daca in viitor unul dintre fii isi cere dreptul, se ajunge la neintelegere, nu?
La notar este mai ieftin in ceea ce priveste costurile?
Oricum, fiind toti 3 in indiviziune, nu vor putea vinde decat impreuna.
Da, la notar este mai ieftin.
Sau poate solicita iesirea din indiviziune si atunci fie dvs. si tatal dvs. platiti sulta catre dumnealui ( valoarea partii de imobil ce ii apartine), fie se poate vinde imobilulul si imparti banii, fie ii ramane dumnealui imobilul si va despagubeste pe dvs. si tatal ( plateste dumnealui sultele....)