Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de succesiune

Buna ziua!
Care este procedura legala pentru taxa de succesiune in urma decesului mamei, mostenitori sunt: sotia si 2 copii.
Tatal vrea ca copiii sa renunte la dreptul lor, unul dintre copii este de acord, iar celalat nu.
Copilul care renunta la dreptul sau, mai are drepturi viitoare la mostenire?
Mostenirile parintilor(de pe urma bunicilor-pt care s-a facut succesiunea), intra la succesiune, sau doar bunurile parintilor dobandite pe timpul casatoriei intra la succesiune?
Descendentii isi pot exprima optiunea de a mosteni, printr- o declaratie notariala, in termen de 1 an de la deces.(succesiunea fiind deschisa prin moarte ).

Cata vreme nu sunt alti succesori care sa fi acceptat mostenirea, in interiorul termenului de optiune succesorala, un comostenitor isi poate revoca declaratia de renuntare.

(conditiile sus expuse trebuie intrunite in mod cumulativ ).

In masa succesorala sunt cuprinse atat bunurile proprii, cat si bunurile comune, proprietate devalmasa a sotilor.

Daca s-a dezbatut succesiunea de pe urma bunicilor, atunci drepturile succesorale au fost stabilite, putem discuta de includerea unor bunuri, dobandite prin mostenire, in masa succesorala.

Succesiunile sunt stabilite in ordinea deceselor, in mod cronologic, succesiv.

Neintelegerile intre comostenitori sunt transate de catre instanta de judecata.

Nimeni nu poate fi obligat sa accepte o mostenire, insa nici nu poate fi constrans sa renunte la aceasta.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat