avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate emunteanu

Activitate emunteanu

Răspuns la discuția cass conventii civile
Dar cum sa-i conving si pe cei de la Casa de A.S ca-i asa?
Toata lumea, de la ghiseu pina la sef cpune ca se platesc, si pina nu achit nu primesc cardul. Plus ca trebuie sa aduc de la finante declaratie de impunere, veniturile pe ultimii 5 ani, copie dupa carte de munca (ultimii 5 ani) si nu mai stiu ce formulare de la un birou de copiat acte
Lucrez cu contract de munca pe perioada nedeterminata la Institutia X.
Ocazional (o data la citeva luni) am conventii civile cu firma Y, sau Z pentru citeva ore.
Impozitul se retine la sursa 16 %.
Am avut nevoie de un card european de sanatate si casa de Asigrari de sanatae sustine ca trebuie platit 5,5 % cass. Contabilul nostru sustine ca pe conventii civile nu se plateste cass.
Ce parere aveti?
Răspuns la discuția srl suspendat
Multumesc pentru raspunsul rapid.
Intr-adevar, e vorba de asociat unic.
SRL-ul actiona complet independent, fiind condusa de un administrator. SRL-ul a facut o lucrare timplareasca putin cam slabuta pentru o persoana fizica. Pentru ca nu s-au inteles asupra remedierii lucrarii, persoana fizica a dat in judecata srl-ul si a cistigat, fiid obligat la plata unei sume de bani. Intre timp activitatea SRL-ului a fost suspendata. Persoana fizica se poate indrepta impotriva asociatului unic, respectiv ONG-ul? ONG-ul nu a incalcat nici o lege. As spune ca dimpotriva. Le-a respectat cu sfintenie
Discuție srl suspendat
Buna seara,
Un ONG creaza un srl la care este actionar unic. Daca srl -ul este suspendat, dar este dator , in urma unei hotariri judecatoresti anterioare suspendarii la plata unei sume de bani, poate fi tras la raspundere actionarul?
Răspuns la discuția permis retinut
Ca sa scap de vizita medicala. Nu ca as avea ceva de ascuns, medical (din cite stiu nu am nimic) cit pentru timpul si banii pierduti.
Daca reinnoiesc permisul in luna care expira nu mai trebuie vizita medical.
Stupid, dar asa e. As fi vrut sa profit de prostia asta
Discuție permis retinut
Buna seara,
Am permisul de conducere retinut in urma unui accident si circul cu dovada prelungita din 30 in 30 zile.
In aceasta luna permisul imi expira.
Oare as putea sa-mi reinnoiesc permisul, cerandu-l pe cel vechi si apoi sa-l duc pe cel nou la politie?
Răspuns la discuția ajutor minimis
Multumesc.
Ar trebui sa inteleg ca in 200.000 E ar trebui sa fie un produs la cheie, Fie utilaje fie cladire dar sa se inscrie in suma
Discuție ajutor minimis
Buna ziua,
As dori sa depun un proiect pentru construirea unei cladiri (extindere) la un atelier de tamplarie. Din legea 1164/2007 nu rezulta daca se accepta si daca da cum o cofinantare. Cladirea (complet functionala) s-ar putea sa depaseasca 200.000 euro, limita maxima a ajutorului.
Stiti cumva daca exista posibilitatea unei cofinantari? Si daca da cum? Scrisoare de garantie, depozit bancar, etc
Multumesc pentru ambele raspunsuri. Am priceput
Sunt somer din 20 ian.2009. Beneficiez si de cele 3 luni in plus.
Cit ar trebui sa lucrez ca sa primesc din nou indemnizatie de somj. Am 51 ani, am cautat de lucru dar la virsta asta...