Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cit trebuie sa lucrez sa mai pot primi somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cit trebuie sa lucrez sa mai pot primi somaj

Sunt somer din 20 ian.2009. Beneficiez si de cele 3 luni in plus.
Cit ar trebui sa lucrez ca sa primesc din nou indemnizatie de somj. Am 51 ani, am cautat de lucru dar la virsta asta...
Trebuie indeplinit stagiul de cotizare de12 luni.
1. De cate ori aveti posibilitatea sa intrati in somaj calculati ca in ultimele 24 luni premergatoare incetarii contractului individual de munca sa aveti lucrate 12 luni (nu neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator).
2. Perioadele de somaj nu intra in cele 12 luni necesare.
Multumesc pentru ambele raspunsuri. Am priceput