avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cit trebuie sa lucrez sa mai pot primi somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cit trebuie sa lucrez sa mai pot primi somaj

Sunt somer din 20 ian.2009. Beneficiez si de cele 3 luni in plus.
Cit ar trebui sa lucrez ca sa primesc din nou indemnizatie de somj. Am 51 ani, am cautat de lucru dar la virsta asta...
Cel mai recent răspuns: emunteanu , utilizator 16:46, 3 Februarie 2010
Trebuie indeplinit stagiul de cotizare de12 luni.
1. De cate ori aveti posibilitatea sa intrati in somaj calculati ca in ultimele 24 luni premergatoare incetarii contractului individual de munca sa aveti lucrate 12 luni (nu neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator).
2. Perioadele de somaj nu intra in cele 12 luni necesare.
Multumesc pentru ambele raspunsuri. Am priceput

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate somaj consecutiv? RODICA HANES RODICA HANES Buna ziua. Am intrat in somaj pe data de 21.03.2009 si, dupa lege, am 15 luni, adica pana pe 21.06.2010. Stiu ca de la data incetarii CIM trebuie sa dai ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj relunelu relunelu Buna ziua.Am fost angajat la o societate timp de citiva ani cu carte de munca si salariul aferent.Societatea a intrat in insolventa in ian 2013,am ramas ... (vezi toată discuția)
Somaj ManeaMonica ManeaMonica Buna ziua! As dori sa stiu daca se beneficiaza de somaj si cate luni , in conditiile in care in ultimile 12 luni angajatul a avut o intrerupere de 3 zile , si ... (vezi toată discuția)