avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... SE POATE SOMAJ CONSECUTIV?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

SE POATE SOMAJ CONSECUTIV?

Buna ziua.
Am intrat in somaj pe data de 21.03.2009 si, dupa lege, am 15 luni, adica pana pe 21.06.2010.
Stiu ca de la data incetarii CIM trebuie sa dai inapoi 24 luni si in acest interval sa ai lucrate si cotizat la somaj, 12 luni.
Daca eu am lucrat si cotizat non stop din anul 1980, cu o exceptie: in intervalul 07.08.2007- 22.10.2007 am intrerupere, pot sa consider ca am cele 12 luni de contributie?
Practic, dand inapoi cele 24 luni, am intervalul 21.03.2007- 21.03.2009, in care am lucrat din 22.10.2007 pana in 21.03.2009, fara intrerupere.
Intrebare: pot sa beneficiez de un nou somaj, consecutiv, in cazul in care nu reusesc sa ma angajez, sau trebuie sa lucrez o perioada? Cat timp ar trebui sa lucrez?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:22, 5 Februarie 2010
1. La incetarea unui contract individual de munca (CIM) se poate acorda o singura perioada de somaj indemnizat.
2. Dupa expirarea perioadei de somaj trebuie sa incheiati un alt CIM si, in cazul concedierii, puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca aveti lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni (nu neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator.
3. Cele 24 de luni sunt cele premergatoare datei concedierii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj/zile nelucratoare/4 ore Alexandrazim Alexandrazim Buna ziua, Ma confrunt cu o situatie.Am fost angajata de 10 ani la o firma cu norma intreaga 8/zi.Contractul de munca s-a incheiat intr-o zi de ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine ajutor de somaj? cabincrew cabincrew Buna ziua, As dori sa stiu daca in cazul unui CIM pe perioada determinata, in cazul concedierii pe motiv de restructurare, as putea beneficia de ajutor de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil eu1984 eu1984 Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie : femeie insarcinata , i se desfiinteaza postul la 4 luni de la angajare , nu apuca sa ... (vezi toată discuția)