avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua ,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie : femeie insarcinata , i se desfiinteaza postul la 4 luni de la angajare , nu apuca sa anunte ca este insarcinata si nu poate beneficia de somaj intrucat in ultimele 12 luni a avut o intrerupere de o luna si ceva, practic are 10 luni si ceva lucrate consecutiv , insa inainte de aceste luni are 5 ani consecutivi lucrati .
In aceasta situatie , aceasta persoana mai beneficiaza de vreun fel de indemnizatie in CCC ?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:39, 30 Mai 2013
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Verificati si reveniti cu data concedierii si cu statutul avut in cele 24 de luni anterioare concedierii.
Ultima modificare: Joi, 30 Mai 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Deci se poate beneficia de somaj chiar daca nu sunt consecutive cele 12 luni dinaintea inregistrarii la agentia de somaj ?

Multumesc!
1. Da, se poate, tocmai asta v-am spus si eu in raspunsul meu.

2. Cine va spus altfel v-a dezinformat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie copil elea elea am lucrat la o sala de jocuri intre timp sefa a bagat si pariuri sportive ,cei de la pariuri mia facut contract de 6 ore ,acum o luna jumatate sala de ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? iuliy iuliy Buna seara! Am si eu o nelamurire, Lucrez la o firma de 3 luni si angajatorul ne-a anuntat ca ne va concedia pentru ca se va inchide firma. Posibil ca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj aniko85 aniko85 Buna ziua! Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie: Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe ... (vezi toată discuția)