avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate virgilmarian

Activitate virgilmarian

-in data de 13.12.2010 a fost un nou termen instanta a amanat din nou procesul solicitand prin adresa catre experta topo depunerea lucrari
-in loc sa dea un termen scurt amana din nou cu inca trei trei luni fara a se sinchisi de legislatia recent aparuta si care prevedea ca trebuie sa acorde termene scurte
-urmatorul termen 15.02.2011
-dosar civil nr 74/328/2005(5325/2005) durata 5 ani 8 luni judecatoria turda
-amanari pe motiv lipsa expertiza topo-25 amanari 3 ani 5 luni
-anul trecut m-am adresat biroului local de expertize judiciare clujcare mi-a justificat ca nu poate interveni pe langa expertul topo pentru a efectua lucrarea pentru ca nu are contracte cu expertii cu toate ca og nr2?2000(L.156/8.04.2002) la art 33 se prevede ca urmarirea efectuari la timp a experetizelor kudiciare dispuse de organele in drept sesizind biroul central pentru expertize judiciare asupra intarzierilor produse din vina expetilor tehnici judiciari
-nici pana-n prezent [EDITAT] experta topo nu a depus lucrarea ma tot minte ca depune lucrarea la primul termen de judecata lucru care nu-l face ,instanta de la TRIBUNALUL TURDA amina in continoare procesul pe motiv nedepunere lucrare topo,mentionez ca lucrarea are 8 pozitii de teren din care 1 a fost efectuat de proiectanti de la autostrada transilvania pentru celeelalte pozitii i-am pus la dispozitie plan fiecarei pozitii eliberat de primaria dar fara nici un rezultat
ATENTIE NU ANGAVATI EXPERTA TOPOGRAFA DIN CLUJ PENTRU CA NU EXECFUTA LUCRARILE LA TIMP
-spuneti sa caut un alt expert lucru pe care trebuie sa-l faca instanta care nu face nimic pentru a rezolva problema expertiziei topo din contra ii convine la fiecare termen amana procesul mai scapa de un dosar pentru moment fara a analiza motivul intarziieri depuneri lucrari,vine anual in control Curtea Supprema de Justitie analizeaza dosarele constata intarzieri face o lucrare si-n continuoare nu se intamla nimic
-daca caut un alt expert poate dau de unul si mai neserios si orcare ar fi acesta tot trebuie sa astept la rand care va dura nu stiu cati ani
PROTESTEZ PE ACEASTA CALE PENTRU JUSTITIA DIN ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-am luat legatura de nenumarate ori cu experta topo care intamplator locuieste cu mine in a cartier si mi-a argumentat nedepunerea lucrari dupa cum urmeza:
-dupa data de 22.10.2009 cand a a fost numita de instanta mi-a argumentat ca nu poate face lucrarea ca este iarna unele terenuri fiind in extravilanul localiatati dar se poate ajunge cu orice autoturism fiind la drum judetean.
-a venit si primavara si la inceputul verii in 8.06.2oo8 a efectuat masuratorile
-toata vara a spus ca pleaca in germania
-ca nu are timp trebuie sa ingrijeasca nepotii
-toamna a spus ca va face lucrarea ' lucru ce nu s-a intamplat
-a spus ca este obosita ca vine tarziu de la serviciu
-de nenumarate ori nu mi-a raspuns la telefon
-in ultimul timp mi-a fost mie jena sa o mai sun credeam ca se va hotari sa faca lucrarea dar degeaba?!!!
sunt hotarat sa o sun zilnic la telefon cu riscul de a nu-mi mai raspunde cum am mai patit eu stiind orele cand poate fii gasita acasa
ce as putea sa mai fac?!!!!!!
Răspuns la discuția mostenire 2010
-casa nu are act de proprietate nu pot face dezbatere la notar
-notarul nu este pentru mine un cost minim
Discuție mostenire 2010
-Am urmatoarea situatie : acte

-teren agricol extravilan : titlu de proprietate pe parinti decedati
-teren agricol intravilan : idem
-casa la tara : fara act de proprietate,construita in 1957 de parinti
-ultimul parinte decedat : in data de 11.2006
-impozit agicol pe teren si cladiri achitat la zi
-suntem doi frati la mostenire

Cum pot obtine certificatul de mostenitor cu minim de costuri si intr-un timp cat mai scurt!
multumesc anticipat!
-instanta nu are interesul de a rezolva cazul intr-un timp rezonabil de aceea la fiecare termen amana procesul pe motiv ca nu a fost depusa expertiza, fara a stabili un termen si a analiza cauza nedepuneri pana in noiembrie 2009 amanarea se facea lunar,iar de atunci amanarea se face pentru 90 zile
-instanta a spus ca a amendat expertul pentru nedepunerea lucrari in anul 2008 dar fara nici un rezultat
-avocata nu actioneaza in nici un sens pentru ca am observat ca procesul fiind intr-un oras de provincie nu vrea sa supere instanta (si momentan este in maternitate
-obiectivul principal al procesului este un teren expropriat pentru care experta topo nu a facut masuratorile acestea si lucrarea sau facut inainte de construirea autostrazi lucrare pe care am depus-o la dosar
stimate d-le expert
-am primit cu interes raspunsul dvs la intrebarea mea drept pentru care va multumesc dar cerand instantei un nou expert poate dau de unul si mai rau
-fata de cele de mai sus mentionez urmatoarele:
-22.10.2007 desemnarea de instanta a expertului topo POSTA MARGARETA din Cluj
- 8 .06.2008 efectuarea masuratorilor topografice la 8 pozitii de teren la 35 km de cluj
-timp amanari proces 27 luni
-timp tercut de la masuratori 19 luni
-daca cer un nou expert nu va iesi pe teren pe motivul invocat initial ca este iarna si nu poate iesi in extravilanul localitati din cauza zapezii sau noroiului deci daca este de buna credinta si are timpul necesar prin mai urmand sa predea lucrarea anul acesta sau anul viitor
-dar cum ramane cu timpul pierdut de pana acum ,tinand seama de faptul ca au fost efectuate masuratorile
-expertul tehnic numit de instanta a efectuat masuratorile terenului acum un an si jumatate dar nu a depus nici pana-n prezent lucrarea in instanta
-m-am adresat tribunalului de jumatate de an pentru a interveni pe langa asociatia judeteana a expertilor tehnici pentru a depune expertiza nu am primit nici un raspuns
-din 2007 procesul civil se amanat de zeci de ori
-avocata pe care am angajat-o spune ca nu are ce face si ca sa asteptam?!
-ce este de facut?