Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza topo intr-un proces civil aflat pe rol din ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza topo intr-un proces civil aflat pe rol din mai 2005

-expertul tehnic numit de instanta a efectuat masuratorile terenului acum un an si jumatate dar nu a depus nici pana-n prezent lucrarea in instanta
-m-am adresat tribunalului de jumatate de an pentru a interveni pe langa asociatia judeteana a expertilor tehnici pentru a depune expertiza nu am primit nici un raspuns
-din 2007 procesul civil se amanat de zeci de ori
-avocata pe care am angajat-o spune ca nu are ce face si ca sa asteptam?!
-ce este de facut?
virgilmarian, utilizator
virgilmarian a scris:
expertul tehnic numit de instanta a efectuat masuratorile terenului acum un an si jumatate dar nu a depus nici pana-n prezent lucrarea in instanta
-m-am adresat tribunalului de jumatate de an pentru a interveni pe langa asociatia judeteana a expertilor tehnici pentru a depune expertiza nu am primit nici un raspuns
-din 2007 procesul civil se amanat de zeci de ori
-avocata pe care am angajat-o spune ca nu are ce face si ca sa asteptam?!
-ce este de facut?

Buna ziua,
Fata de cele prezentate de Dvs. cred ca aveti motive intemeiate sa solicitati instantei inlocuirea expertului desemnat.
Nu trebuie asteptat, trebuie depusa in instanta o cerere de inlocuire imediata a expertului care intarzie in mod nejustificat depunerea raportului si deci solutionarea cu celeritate a cauzei.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
stimate d-le expert
-am primit cu interes raspunsul dvs la intrebarea mea drept pentru care va multumesc dar cerand instantei un nou expert poate dau de unul si mai rau
-fata de cele de mai sus mentionez urmatoarele:
-22.10.2007 desemnarea de instanta a expertului topo POSTA MARGARETA din Cluj
- 8 .06.2008 efectuarea masuratorilor topografice la 8 pozitii de teren la 35 km de cluj
-timp amanari proces 27 luni
-timp tercut de la masuratori 19 luni
-daca cer un nou expert nu va iesi pe teren pe motivul invocat initial ca este iarna si nu poate iesi in extravilanul localitati din cauza zapezii sau noroiului deci daca este de buna credinta si are timpul necesar prin mai urmand sa predea lucrarea anul acesta sau anul viitor
-dar cum ramane cu timpul pierdut de pana acum ,tinand seama de faptul ca au fost efectuate masuratorile
Din cauza numarului mare de solicitari si a numarului mic de experti topo efectuarea unei expertize topo poate dura ani. Din informatiile ce le detin un expert topo din Brasov are lucrari pentru 4 (patru) ani.
Nu va recomand sa solicitati inlocuirea intrucat timpul va curge de la inceput.
Nu aveti alta solutie decat sa asteptati.
cioan a scris:

Din cauza numarului mare de solicitari si a numarului mic de experti topo efectuarea unei expertize topo poate dura ani. Din informatiile ce le detin un expert topo din Brasov are lucrari pentru 4 (patru) ani.
Nu va recomand sa solicitati inlocuirea intrucat timpul va curge de la inceput.
Nu aveti alta solutie decat sa asteptati.

Raspunsul dat de dvs-tra se aplica si in cazul meu. Problema care o expune utilizatorul “virgilmarian” este cu totul iesita din comun. Si in cazul dumnealui, ca si in al meu ne lovim de un “mutism” al expertilor. Pai daca esti un adevarat profesionist, pui mina pe telefon si explici clientului din ce cauza se intirzie cu lucrarea. Iar atunci clientul poate sa-si faca si el o idee despre cit are sa dureze procesul. Daca ar fi totul asa de simplu...
Succesorul, utilizator
Art.205 c.pr.civ.:
"Dispozitiile privitoare la citare,aducerea cu mandat si sanctionarea martorilor care lipsesc sunt deopotriva aplicabile expertilor.
Daca expertul nu se infatiseaza,instanta poate dispune inlocuirea lui.
Expertul care refuza,fara motiv intemeiat,sa indeplineasca sarcina care i s-a incredintat,va fi sanctionat,prin incheiere cu amenda si obligat la despagubuiiri catre partea vatamata"
Art.209 al.2 si 3 c.pr.civ.:
"Nedepunerea lucrarii in termen va fi sanctionata cu amenda de la 25 la 250 lei.
Incheierea de condamnare este executorie.Amenda nu se va putea ridica decat pentru motive intemeiate"
Articolele 204-214 c.pr.civ. sunt aplicabile in toate cazurile in care s-au dispus expertize,ele trebuiesc doar aplicate de catre instante.
Eu cred,ca este la latitudinea fiecarei instante,"impulsionarea" celor desemnati sa execute expertize,ami ales atunci cand expertii desemnati nici nu se"sinchisesc"sa depuna cereri de amanare,existand masurile procedurale prevazute in articolele invocate mai sus..
Instanta,trebuie sa isi ia rolul in serios pentru ca este vorba despre un rastimp foarte mare,in care expertul trebuia sa isi indeplineasca sarcinile.
Cati ani ar mai trebui sa dureze,daca partile din proces ar depune obiectiuni ?