Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire 2010
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire 2010

-Am urmatoarea situatie : acte

-teren agricol extravilan : titlu de proprietate pe parinti decedati
-teren agricol intravilan : idem
-casa la tara : fara act de proprietate,construita in 1957 de parinti
-ultimul parinte decedat : in data de 11.2006
-impozit agicol pe teren si cladiri achitat la zi
-suntem doi frati la mostenire

Cum pot obtine certificatul de mostenitor cu minim de costuri si intr-un timp cat mai scurt!
multumesc anticipat!
virgilmarian, utilizator
va adresati unui notariat din raza ultimului domiciliu al defunctilor si dezbateti succesiunea.
din pacate nu va incadrati in termenul legal pt. a putea beneficia de scutirea de la plata impozitului.
astfel incat veti plati impozitul de 1% datorat, in cazul in care succesiunea nu se dezbate in termen de doi ani de la decesul defunctilor.
se calculeaza la valaorea masei succesorale.
-casa nu are act de proprietate nu pot face dezbatere la notar
-notarul nu este pentru mine un cost minim
buna ziua!
pe cale de instanta atunci si depuneti tranzactie la primul termen.
in acest mod va recuperati taxa de timbru.
virgilmarian a scris:

-casa nu are act de proprietate nu pot face dezbatere la notar
-notarul nu este pentru mine un cost minim

Pt casa trebuie sa apelati la instanta pentru a face act.

In rest nu ati avea probleme.

Totusi vedeti ca la instanta va costa mai putin decat la notar.

avocat Claudiu Lascoschi