Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua .Mama mea a decedat .Succesiunea,dupa parintii ei nu a fost facuta .Bunicu i-a lasat 1ha de pamant [ intravilan-extravilan] Decesu bunicului a fost in 1986.Cat ar costa succesiunea dupa mama .Are 7 luni de la deces.Va multumesc
marin2013, utilizator
Mergeti cu actele de proprietate la un notar pentru a va calcula atat taxele notariale cat si celelalte taxe ce presupun dezbaterea unei mosteniri. Majoritatea notarilor nu percep onorariu pentru acest fapt.
1. Nu se poate spune cat costa succesiunea ca nu suntem la piata sa cumparam o legatura de patrunjel.
2. Daca doriti si acel teren de la bunici , trebuie sa dezbateti si succesiunile bunicilor, daca au trecut Mai bine de doi ani de la decesele bunicilor platiti pe langa onorariul notarului si impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.
3. Mergeti la un notar de pe raza judecatoriei unde mama dvs a avut ultimul domiciliu si dezbateti succesiunile, ele sunt succesive, adica se vor rezolva printr un singur certificat de mostenitor. Notarul va va si calcula onorariul si impozitul pt succesiunea bunicilor, pentru ca exista niste grile de expertiza imobiliara pt uzul notarilor structurate pe judete, pe comune, sate, pe categorie de folosinta a terenului, case etc....