Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am 2 intrebari....
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am 2 intrebari....

Buna seara am si eu niste intrebari:
1.Pana la a cata generatie de rudenie se imparte o mostenire
2.Cat costa succesiunea pt un teren intravilan de 1500 mp la sat?
Astept si eu un raspuns.Va multumesc.
1. Ca sa nu dau copy-paste va trimit la linkul urmator :
[ link extern ]
In genere raspunsul este : la infinit!
2. Numai un notar public va poate raspunde la aceasta intrebare deoarece este important cum figureaza terenul respectiv in grila notariala(teren agricol, intravilan , extravilan , etc) precum si localizarea exacta a terenului!B-)
Da, raspunsul domnului Mihai este corect.=D>
Daca aveti si alte intrebari mai concrete le puteti adresa.
As dori sa stiu cam cat costa succesiunea la teren...am precizat ca este intravilan la sat si este de 1500 mp.
Stimata doamna , exista o grila notariala in care valoarea terenului difera in functie de localizarea sa ! Una este sa fie la Ploiesti si alta in Popesti!Dupa cum si onorariul notarului difera de la caz la caz ....un notar care va cunoaste va poate face reducere la onorariu! Numai un notar va poate raspunde corect la aceasta intrebare!B-)
Mergeti la notar cu actele de proprietate si intrebati cat costa succesiunea. O astfel de consultatie nu costa nimic. Puteti chiar sa consultati mai multi notari , deoarece onorariile difera, cateodata destul de mult. Si impartiti costul succesiunii cu celelalte rude, proportional cu cota ce revine fiecaruia.