avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate mandy12

Activitate mandy12

Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
Va multumesc!
Buna ziua, as dori sa aflu raspunsul la o intrebare:
- am un angajat care a solicitat concediul fara salar pe o perioada de 1 an, dar la expirarea termenului nu s-a prezentat la munca si nici nu a facut o noua cerere pentru prelungirea concediului. Dupa cat timp se poate desface contractul de munca si care este articolul in baza caruia se desface contractul de munca.
- in cazul in care solicita prelungirea perioadei de concediul fara plata, care este perioada maxima care se poate acorda?
Va multumesc! Imi puteti spune pana la ce suma se poate ridica dauna morala care poate fi acoperita de aigurator?
Va multumesc!
Vinovatul poate parasi tara pana la incheierea procesului penal? Cat timp poate dura un astfel de proces?
Buna ziua
In data de 15 noiembrie, fiica mea in varsta de 18 ani, fiind pasagera intr-un autoturism care a parasit soseaua, din vina soferului si a cazut intr-o vale, a suferit multiple fracturi: tripla fractura de mandibula, dubla fractura de maxilar, fractura os sfenoidal, pareza nerv III, IV si VI... suferind 3 interventii chirurgicale... avem certificat medico-legal cu un numar de 65 - 70 zile ingrijiri medicale si am depus plangere la politie, fiind parte vatamata in procesul penal.
Intrebarea mea este: avem nevoie de un avocat care sa ne reprezinte in acest proces? Daca vinovatul nu are nici un venit si nici bunuri materiale putem solicita daune materiale si morale si cum pot fi achitate de acesta?