avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1560 soluții astăzi
Forum Activitate nora linda

Activitate nora linda

Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
buna seara.sunt de 5 ani afara,la 3 luni mergeam in tara.copiii au fost cu mine in spania in vacanta sau cand mergeam in tara erau cu mine.cand a inceput divorul nu a vrut sa m_ai semneze procura de frica ,se gandea ca nu ma intorc cu minorele in tara.am adus dovezi ca aveam loc de munca stabil,fetele au fost impatronate,au avut medicul lor de familie (cava asemanator ca si in tara) fetele incepeau clasa 1.logic ca eu vroiam sa castig custodia si sa ma stabilesc cu ele in strainatate.pentru ca eu in romania am locuit cu fostul sot intr un apartament din care hainele si toate lucrurile mi_au fost aruncate la gunoi in momentul cand m_am intors si mi_a zis ca are pe cineva si vrea sa divortam.am avut ca martor o vecina care avea grija de ele cand tatal avea vreo treaba,a declarat ca eu am intrtinut casa,pe el,amanta ma rog(asta a fost prostia mea)nu va m_ai spun ca am fost obligata la notar de catre fosta soacra sa semnez o harie inainte de divort cum ca renunt de buna voie la copiii si plec in strainatate din motiv ca ei au m_ai multe conditii ca familia mea nu am facut asa ceva..intradevar familia fostului sot are o situatie f buna materiala pe cand eu provin dintr o familie modesta.sunt din judetul bihor si procesul a fost in municipiul salonta,un orasel mic,la proces a vorbit cine a dorit si eu doar cand eram intrebata.daca am indraznit sa ma adresez pentru ca m_au numit mama denaturata mi sa spus ca pot sa fiu scoasa afara din sala si amendata.in fine..va rog sa ma crede ti nu sunt o mama denaturata,sunt disperata pt ca nu inteleg cum am pierdut.cand sa terminat procesul in mai_iunie2009.am cautat avocatul mi sa spus ca este in vacanta si nici la telefon nu raspundea,am incercat la tribunal si am primit decat nr lui de telefon sa_l sun.am ramas,fara copii,fara bani,si acum imi rade in nas si ma ameninta ca tre sa_ platesc pensia alimentara pentru ca el vrea sa isi deschida o pizzerie..va multumesc ca m_ati ascultat

Atentionare!
va rugam sa nu mai scrieti cu majuscule, consultati regulamentul forumului
(v-am editat acest mesaj inlocuind majusculele)
Răspuns la discuția am nevoie de un raspuns
va multumesc frumos tuturor pentru ca mi_ati raspuns.dumnezeu sa va binecuvanteze
Răspuns la discuția am nevoie de un raspuns
instanta ma obliga sa platesc 300 de euro pe luna din luna iunie.dar eu cum am fost in timpul vacantei in tara fetele au stat cu mine pana in august si eu tatalui nu iam dat bani,pentru ca ne am inteles ca eu cat sunt in tara si cand copiii sunt cu mine lui nu ii dau bani.din septembrie nu mai muncesc si nu am avut cum sa trimit 300 de euro pe luna am trimis doar pachete si cand fetele mergeau la sfarsit de saptamana la parintii mei ,ei m au ajutat cum au putut.acum stiu ca el are datorii si imi cere toata pensia din luna iunie de cand sa finalizat divortul,ceea ce ar insemna 2400 dar dupa calculele lui trebuie sa fie 3000 . am fost instiintata de catre parinti ca a venit politia sa ma anunte ca fostul sot a depus plangere penala impotriva mea. va multumesc frumos
Răspuns la discuția am nevoie de un raspuns
domnule Aurel Calauz sunt in spania.pana la divort iam trimis bani ,in timpul divortului am stat in tara 6luni fetele le intretineam eu ,pt ca el credea ca daca muncesc in strainataet doar eu am bani de platit gradinita si pe urma scoala. va ma i spun ca si copiii au fost chemati la cererea tatalui sa spuna cu cine vor sa stea desi aveau 8 ani,au spus ca vor cu mami dar mi sa spus ca nu sunt luate in seama .in iunie 2009 sa terminat divortul,.toata vara am fost in tara cu fetele care au stat cu mine la parinti eu fiind cea care le intretinea,mentionez ca el sta in concubinaj cu o femeie care are 2 copii minori si ea nu munceste.la sfarsitul lui august m am intors in spania.si nu mai aveam loc de munca.pana acum nu mia cerut sai platesc pensia ne intelegeam mereu eu ii trimiteam cat puteam plus pachete si in tara eu stateam cu fetele si ii dadeam si lui bani pt ca atunci stia sa ceara frumos .cu o saptamana in urma am fost anuntata de catre parinti ca politia ma cautat si cand l am sunat mi a spus ca a depus plangere penala si ca are nevoie de bani urgent.a uitat de banii care i am dat si de toate .mia zis ca isi retrage plangerea si imi da timp pana la data de 1 februarie sa l sun si sa i spun cum am rezolvat problema.cu fetitele vorbesc doar cand are el chef ma ameninta ca daca le spun sau daca mama mea le spune ce se intampla nu le mai vedem niciodata pentru ca eu voi fi inchisa si el o sa le spuna ca eu leam abandont si adevarul este ca familia mea este modesta si bolnavi parintii,sunt singura ,doar cu dumnezeu in situatia asta.in tara nu vreau sa merg acum sincer imi este si frica si nu dispun de baniimi sa spus ca minorele cand implinesc 10 ani pot sa redeschid procesul,asta daca nu o sa m ai fiu in toate mintile pentru ca desi par o mama denaturata ca am pierdut custodia va spun sincer ca doar dumnezeu stie ce se peterce in sufletul si mintea mea,sunt disperata,stiind ca ele imi spun ca stiu ca deocamdata nu pot sa stea cu mine dar vor,si ca spera ca la anul sa le iau cu mine.va multumesc frumos pentru timpul acordat .o zi buna
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
cred ca are sanse,eu nu sunt prostituata,locuiesc in strainatate si la divort aveam un loc d emunca acte sa dovedesc ca intretineam minorele in fiecare luna,dovada ca sotul ma insela martori care au declarat ca am fost data afara din casa care era pe numele socrilor dar pe munca mea.copiii au fost la mine in strainatate in vacanta daca ii plateam tatalui sa semneze procura.nu ma puteam prezenta in fiecare luna lainfatisare dar avocatul avea procura de la mine si totusi am pierdut custodia ca nu am avut suficiente probe...sa ai un avocat bun si sa fii sigur ca avocatul ei nu face mare lucru ,atunci ai sanse.bafta
buna seara..in urma cu 5 ani am plecat in strainatate.dupa aproape 3 ani de dute vino cu bani am fost data afara din casa de catre sot si a cerut divortul deja avea a 2 concubina.avem 2 fetite impreuna pe care lea lasat cu mine in vacanta in strainatate mereu cand aveam bani sai platesc ca sa semneze procura.cu toate ca in timpul divortului aveam loc de munca,hartii care demonstrau ca am intretinut fetele si pe el ca nu muncea am pierdut custodia.acum sunt recasatorita si insarcinata in 6 luni dar de cateva luni nu mi gasesc loc de munca,si nu am avut de unde sa trimit pensia alimentara,mentionez ca actualul sot nu munceste si traim deocamdata din ajutorul de guvern.insa tatal fetitelor a depus o plangere penala impòtriva mea si nu o retrage daca nu i trimit 3000 de euro in max 3 saptamani sa si deschida o pizerie.ma santajeaza de cand ne_am despartit si acum legea este de partea lui .ca eu daca asi avea un loc de munca si nu asi trimite bani ma_si inchide singura dar el nu intelege ca eu nu am conditii deocamdata. vreau sa va intreb daca pot sa fiu arestata si inchisa in strainatate si ce pot sa fac ca sa nu ma mai santajeze asa.eu vreau sa mi cresc copiii dar nu pot sa trimit suma de 350 de euro pe luna.in speranta ca imi raspundeti va multumesc