Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am nevoie de un raspuns
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am nevoie de un raspuns

buna seara..in urma cu 5 ani am plecat in strainatate.dupa aproape 3 ani de dute vino cu bani am fost data afara din casa de catre sot si a cerut divortul deja avea a 2 concubina.avem 2 fetite impreuna pe care lea lasat cu mine in vacanta in strainatate mereu cand aveam bani sai platesc ca sa semneze procura.cu toate ca in timpul divortului aveam loc de munca,hartii care demonstrau ca am intretinut fetele si pe el ca nu muncea am pierdut custodia.acum sunt recasatorita si insarcinata in 6 luni dar de cateva luni nu mi gasesc loc de munca,si nu am avut de unde sa trimit pensia alimentara,mentionez ca actualul sot nu munceste si traim deocamdata din ajutorul de guvern.insa tatal fetitelor a depus o plangere penala impòtriva mea si nu o retrage daca nu i trimit 3000 de euro in max 3 saptamani sa si deschida o pizerie.ma santajeaza de cand ne_am despartit si acum legea este de partea lui .ca eu daca asi avea un loc de munca si nu asi trimite bani ma_si inchide singura dar el nu intelege ca eu nu am conditii deocamdata. vreau sa va intreb daca pot sa fiu arestata si inchisa in strainatate si ce pot sa fac ca sa nu ma mai santajeze asa.eu vreau sa mi cresc copiii dar nu pot sa trimit suma de 350 de euro pe luna.in speranta ca imi raspundeti va multumesc
imi puteti spune in tara sunteti, si ce as vrea iarasi sa stiu cum va exercitati obligatia de parinte ,

ceea ce cereti dv. depinde de cercetarea care va fi facuta , autoritatile vor lua masurile legale, nu trebuie decat sa aduceti la cunostinta cu ceea ce va confruntati ,

ceea ce este mai tragic este probabil soarta saracilor copii,

eu cred ca ar trebui masuri drastice pt. cei care isi neglijeaza copiii din motive neintemeiate , si decazuti din drepturile de parinte ;

incercati sa va puneti in locul copiilor , si ce ati simti dv. sa se joace parintii cu destinul dv.,
in speranta de bine , salutari si curaj pt. a va putea creste copiii in normalitate, desi cred ca nu le este usor cu faptul ca parintii lor nu se inteleg
~ Conținut șters la cerere ~
buna ziua
este o situatie dramatica cea a doamnei nora linda
insa domnule consilier AurelCalauz, credeti ca doamna,in calitate de mama, atunci cand a pierdut custodia fetelor dumneai, i'a picat tocmai bine,sau ca distanta aceasta titanica care o desparte de copiii dumneai(dintre cele doua tari vorbind), o face sa se simta bine?!?
sunt convinsa ca doamna nora regreta cu fiecare zi ce trece faptul ca nu isi are langa dumneai pe cele doua fiice .
si nu inteleg cum de a pierdut custodia copiilor, din moment ce spune ca l'a si intretintu pe fostul sot pentru ca acesta nu muncea:O
ganditi'va ca ,de fapt ,fostul sot o preseaza cu acesti bani pentru a'si deschide o pizzerie, asa cum doamna a zis
sunt convinsa ca doamna nora poate dovedi in instanta,daca fostul sot o va da in judecata , ca fiind insarcinata si neavand loc de munca, sursa de venit este foarte mica
domnilor avocati care sunteti in masura sa ii dati un sfat legal,juridic, VA ROG, ajutati'o !!!!!
in mod normal, daca erati in tara, introduceati actiune in instanta pt micsorarea pensiei alimentare, dar asa, din lipsa de fonduri pt deplasare in tara sau de investire a unui avocat in tara, mai bine mergeti la ambasada, consulat (in ideea ca v-ati pastrat cetatenia romana), cu acte doveditoare asupra veniturilor dvs si poate va dau ei un sfat competent, cum sa faceti sa reduceti pensia, eventual sa ramana si la ei ceva scris.
daca sotul va reclama pt abandon, se va lua legatura cu ambasada si macar scapati de latura penala a problemei.
domnule Aurel Calauz sunt in spania.pana la divort iam trimis bani ,in timpul divortului am stat in tara 6luni fetele le intretineam eu ,pt ca el credea ca daca muncesc in strainataet doar eu am bani de platit gradinita si pe urma scoala. va ma i spun ca si copiii au fost chemati la cererea tatalui sa spuna cu cine vor sa stea desi aveau 8 ani,au spus ca vor cu mami dar mi sa spus ca nu sunt luate in seama .in iunie 2009 sa terminat divortul,.toata vara am fost in tara cu fetele care au stat cu mine la parinti eu fiind cea care le intretinea,mentionez ca el sta in concubinaj cu o femeie care are 2 copii minori si ea nu munceste.la sfarsitul lui august m am intors in spania.si nu mai aveam loc de munca.pana acum nu mia cerut sai platesc pensia ne intelegeam mereu eu ii trimiteam cat puteam plus pachete si in tara eu stateam cu fetele si ii dadeam si lui bani pt ca atunci stia sa ceara frumos .cu o saptamana in urma am fost anuntata de catre parinti ca politia ma cautat si cand l am sunat mi a spus ca a depus plangere penala si ca are nevoie de bani urgent.a uitat de banii care i am dat si de toate .mia zis ca isi retrage plangerea si imi da timp pana la data de 1 februarie sa l sun si sa i spun cum am rezolvat problema.cu fetitele vorbesc doar cand are el chef ma ameninta ca daca le spun sau daca mama mea le spune ce se intampla nu le mai vedem niciodata pentru ca eu voi fi inchisa si el o sa le spuna ca eu leam abandont si adevarul este ca familia mea este modesta si bolnavi parintii,sunt singura ,doar cu dumnezeu in situatia asta.in tara nu vreau sa merg acum sincer imi este si frica si nu dispun de baniimi sa spus ca minorele cand implinesc 10 ani pot sa redeschid procesul,asta daca nu o sa m ai fiu in toate mintile pentru ca desi par o mama denaturata ca am pierdut custodia va spun sincer ca doar dumnezeu stie ce se peterce in sufletul si mintea mea,sunt disperata,stiind ca ele imi spun ca stiu ca deocamdata nu pot sa stea cu mine dar vor,si ca spera ca la anul sa le iau cu mine.va multumesc frumos pentru timpul acordat .o zi buna