Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am nevoie de un raspuns
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am nevoie de un raspuns

buna seara..in urma cu 5 ani am plecat in strainatate.dupa aproape 3 ani de dute vino cu bani am fost data afara din casa de catre sot si a cerut divortul deja avea a 2 concubina.avem 2 fetite impreuna pe care lea lasat cu mine in vacanta in strainatate mereu cand aveam bani sai platesc ca sa semneze procura.cu toate ca in timpul divortului aveam loc de munca,hartii care demonstrau ca am intretinut fetele si pe el ca nu muncea am pierdut custodia.acum sunt recasatorita si insarcinata in 6 luni dar de cateva luni nu mi gasesc loc de munca,si nu am avut de unde sa trimit pensia alimentara,mentionez ca actualul sot nu munceste si traim deocamdata din ajutorul de guvern.insa tatal fetitelor a depus o plangere penala impòtriva mea si nu o retrage daca nu i trimit 3000 de euro in max 3 saptamani sa si deschida o pizerie.ma santajeaza de cand ne_am despartit si acum legea este de partea lui .ca eu daca asi avea un loc de munca si nu asi trimite bani ma_si inchide singura dar el nu intelege ca eu nu am conditii deocamdata. vreau sa va intreb daca pot sa fiu arestata si inchisa in strainatate si ce pot sa fac ca sa nu ma mai santajeze asa.eu vreau sa mi cresc copiii dar nu pot sa trimit suma de 350 de euro pe luna.in speranta ca imi raspundeti va multumesc
O varianta ar fi sa cereti micsorarea pensiei de intretinere daca nu mai realizati aceleasi venituri ca in momentul pronuntarii hotararii cu pensia de intretinere.