Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

buna,am mai postat pe forum iar raspunsurile primite m-au linistit cat de cat ,,in urma divortului domiciliul copiilor au ramas la mine iar custodie e comuna.pana in iunie 2013 ,respectiv la incheierea anului scolar fetitele au fost cu mine,,la sfarsitul scolii au mers in vacanta la tatal lor.eu avand rezidenta ,buletin si acte in regula in italia am venit in vacanta ..cum eu mereu i-am cerut semnatura pt a putea lua si fettitele aici ,el nu accepta si nici nu va accepta vreodata sa semneze,,eu m-am hotarat a nu ma intoarce in tara doar daca el o sa-mi dea semnatura pt a lua fetele aici.mentionez ca in romania locuiesc in casa parintilor unde mai am 3 frati necasatoriti.si o sora care la randul ei are si ea 2 copii,mai pe scurt locuim la gramada.im urma divortului fostul sot a ramas cu casa pe care am renovat-o impreuna,unde locuieste de mai bine de 2 ani cu o femeie care are la randul ei un copil de 6 ani.el imi plateste pensie alimintara de 210 ron pt amandoua fetele ,si asta in cazul in care nu merge fetele la el la sfarsit de saptamana.mentionez faptul ca el daca le cumpara cate ceva fetelor s-au le ia la el 2-3 zile pe luna,nu mai plateste pensie alimentara...am lucrat in romania in confectii textile si sincer la sfarsit de luna cand vede-am futurasu mi se urca tensiunea,ultimul fluturas din 15 iunie 2013 am avut rest de plata la salar de 590 ron si bonuri de masa,e absurd si bataie dejoc sa lucrezi o luna de zile la program de 8 ore ,iar martea si joia la 12 ore si sambata obligatoriu altfel se taie din bonurile de masa,,si cum poti oferi un viitor copiilor cu banii astia.grutatile financiare si morale din romania m-au indemnat sa iau decizia de a nu pleca in tara doar in cazul in care fostul sot imi trimite procuri sa iau fetele aici ...din dicutiile din ultimul timp cu el am dedus faptul ca NU O SA-MI SEMNEZE,MA AMENINTA CA O SA MA BAGE LA ABANDON DE FAMILE...PUTETI VA ROG SA-MI RASPUNDETI SA STIU CE AR TREBUI SA FAC IN CAZUL IN CARE O SA-MI INAITEZE EL UN PROCES,S-AU CE SE INTAMPLA IN CAZUL IN CARE NU MA PREZINT IN INSTANTA?VA MULTUMESC
Copiii unde sunt, cine ii ingrijeste ?
IN PREZENT SANT LA FOSTUL SOT,INSA NU AM LASAT IN TARA PROCURA PT CA FARA EL NU AM PUTUT SA FAC PROCURA IAR EL NU A VRUT SA VINA LA NOTAR,L-AM CHEMAT PE MAI MULTE RANDURI
Va rog, nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului de postare in forum.

Daca sunt la tatal lor, iar acesta nu ii lasa sa ii luati cu dvs, trimiteti dvs bani tatalui pt cresterea lor.
Sa aveti dovada ca ati trimis bani.
Fara acordul tatalui sau fara o hotarare jud care sa suplineasca acordul tatalui, nu puteti sa va luati copiiI acolo unde lucrati.
gi-jane2, moderator
pai bani o sa-i trimet dar nu mai mult decat imi plateste el mie pensie alimentara.el de asta nu vrea sa semneze ,stie ca o sa primeasca bani si mai multi decat imi plateste el mie,el zice ca o sa-mi ceara pensie pe venitul din italia..daca eu nu muncesc aici si nu am legal nici un venit,adica nu lucrez cu contaract de munca el imi poate cere pensie pe salarul minim din italia?cu toate ca eu lui i-am explicat multe lucruri si pentru binele copiilor ar fi bine sa accepte-fiind cu acte aici am multe drepturi ,de exemplu as putea lua alocatie de stat pt ele de aici ar 80 de euro pe copil,dar trebe renuntat la alocatie din romania lucru care el nu e deacord.aici fiind singura cu 2 copii statul italian imi da multe drepturi ,nu intelege si nu vrea pana in momentul de fata ma dus mereu de nas cu fetele,mereu pune fetele la mijloc si se foloseste de ele sa ma atace pe mine ,sant aproape 3 ani in care contribui financiar la cresterea lor.pe perioada scolii sant fetele la mine ,timp in care el imi plateste doar pensie alimentara .in vacanta cand sant fetele la el nici nu plateste pensie alimentara si vrea bani mereu,,zilele trecute mi-a cerut 100 de euro,zicea ca daca nu-i trimet duce fetele la mama.daca vreau sa tina fetele pe perioada scolii sa-i trimet 200 de euro lunar altfel ma baga la abandon de famile..stiti cat m-am saturat de amenintarile astea ale lui,,de asta nu as fi tare deacord sa-i mai trimet mai mult decat imi plateste el pensie.n-am de gand sa-l mai intretin tot eu ,el nu lucreaza nicaieri pe deasupra locuieste si cu alta fetfeme in casa ,practic parintii lui al sustin financiar si nu pe seama lui am acceptat ca fetele sa mearga la el in vacanta .datorita parintilor lui merg fetele la el ..de asta vreau sa stiu ce ma asteapta in cazul in care el ma baga la abandon ..m-am saturat sa joc cum vrea el
Nu poate fi vb de abandon ca nu ati lasati copiii fara ajutor.
In cazul unui proces, poate obtine pensie de max 33% din salariul minim pe economie din Italia.