avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate viruss4all

Activitate viruss4all

Buna ziua,

In ultima perioana am fost in somaj, timp de 6 luni, acum sunt insarcinata in luna a 3-a, astazi am aflat de la somaj ca luna iunie a fost ultima luna in care am beneficiat de ajutorul de somaj deoarece firma la care am lucrat inainte nu a mai platit contributiile catre stat.

data probabila a nasteri este in luna ianuarie 2011, va rog sa imi spuneti daca mai pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului .?????

daca da care sunt pasii pe care va trebui sa ii urmez pentru a acoperi cele 7 luni ramase pana la data nasterii.

se poate plati direct catre casa de asigurari contributiile catre stat ,.>???
Răspuns la discuția Demisie
Multumesc
Răspuns la discuția Demisie
In contract nu am trecut nici un termen de preaviz, nici din partea mea nici din partea angajatorului.
Cum pot afla care sunt functiile de conducere cuprinse in Codul Muncii .|????
Discuție Demisie
Buna ziua,

Sunt Director de Vanzari la o firma si mi-am dat demisia conform art. 79 din Codul Muncii - Legea 53 / 2003.

In contractul individual de munca nu am trecut nici un termen pentru preaviz, am fost insa informat ca va trebui sa stau in preaviz o perioada de 30 de zile.
Am si eu cateva intrebari la care va rog sa ma ajutati cu raspunsuri.
1 - Daca termenul de preaviz nu este specificat in contract va trebui sa stau in preaviz timp de 30 de zile .????
2 - Angajatorul ma poate forta in vreun fel sa semnez acte oficiale in timpul preavizului care ar avea efect dupa incetarea contractului de munca.????
3 - pe durata preavizului sunt obligat sa respect programul normal de lucru .????


Va multumesc anticipat pentru suportul acordat,
In cazul in care agentul ( sa presupunem prin absurd ) ar aduce o proba video de la o camera de supraveghere ce se va intampla... imi va fi retinut permisul din data la care se da sentinta pe o perioada de 30 de zile ... ????... in afara de acest lucru politia poate emite pretentii precum cheltuieli de judecata sau daune morale etc. .????
Daca nu poate aduce probe ( deoarece nu sunt trecutimartori in PV ) care sa ateste faptul ca a avut dreptate in aplicarea sanctiunii sentinta se da definitiva si irevocabila .???
Trebuie sa imi angajez obligatoriu un acocat care sa ma reprezinte .???

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Toate cele bune,
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru " neacordare de prioritate la trecearea pietonilor angajati in traversare regulamentara ".
- Fapta savarsita 135 / h din leg 195 / 3 sanctionata cu art. 100 / 2.
- si 4 puncte de amenda.
- Mi s-a eliberat dovada de circulatie provizorie pentru 15 zile.
S-a intamplat in Bucuresti la intersectia dintre Lascar Catargiu cu Grigore Alexandrescu.

Am cateva intrebari:

1 - Am fost oprit de echipajul de politie pe Blvd. Aviatorilor ( la proximativ 1 Km distanta de intersectia mentionata " unde savarsisem fapta "). Mi-au solicitat actele apoi mi s-a comunicat ca nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni pietonilor aflati in traversare, eu nu am vazut pietoni angajati in traversare erau pe partea dreapta asteptand sa traverseze.
Cum se poate dovedi ca politistul s-a inselat, si de ce nu am fost oprit imediat dupa ce am trecut de trecerea de pietoni .???
2 - Am sanse sa imi primesc permisul daca contest PV. ?
3 - Ce sanse de castig am. ?
Problema este ca eram singur in masina si nu pot aduce martori la proces, iar in masina de politie erau doi agenti.
4 - Cum pot demonstra politistii ca au avut dreptate atat timp cat nu este nici un martor trecut pe PV. ?