avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate cipi21

Activitate cipi21

si cum ar trebui sa procedez?

contract de vanzare cumparare trimis prin posta/curier in germania pe care sa il semneze el , umand sa imi trimita inapoi un exemplar?


sau m-am gandit sa faca un act de donatie, catre unul din membrii familier sale, urmand ca eu sa inchei contracul de vanzare/cumparare cu respectiva persoana.

cum ar fi mai bine?

sau daca aveti dvs o alta solutie

multumesc frumos pt ajutor
va salut


vreau sa cumpar o motocicleta din romania , problema este ca proprietarul este plecat in Germania pentru inca 2 luni.

se poate face un contract de vanzare/cumparare la distanta?

am vorbit cu el si mi-a spus ca imi da motocicleta, platesc contravaloarea unui membru a familiei lui si peste 2 luni cand se intoarce in tara sa facem contractul de vanzare/cumparare.
se poate face asa ceva legal?

sau cum ar trebui sa facem astfel incat eu sa pot folosi motocicleta pana ce el se intoarce si el sa se poate folosi de bani.

multumesc frumos
Răspuns la discuția inselaciune
am uitat sa precizez ca vanzatorul este persoana fizica
Discuție inselaciune
Buna ziua, am comandat in urma cu cateva zile un telefon APPLE iPhone 16 GB second hand, de pe un site cu anunturi publicitare online. Am vorbit la telefon cu vanzatorul si am stabilit sa imi trimita telefonul prin Posta Romana, la pretul de 1500lei + 10lei transport. Azi am mers la posta si am ridicat coletul, dar cand l-am deschis, surpriza....inauntru era un fake in valoare de maxim 200lei.
In anuntul pe care il are pe respectivul site in descriere este specificat ca modelul este "APPLE iPhone 16 GB" dar cel pe care l-a trimis este o chinezarie ordinara.

Nu mi-a dat factura, stiu doar numele lui, adresa si numarul de telefon.Vreau sa depun plangere la politie , dar problema este ca nu am nicio dovada ca am comandat produsul X si am primit produsul Y, deoarece comanda am facut-o la telefon.

Am sanse sa imi recuperez banii?sau cel putin respectivul sa fie pedepsit?
ce este de facut?