avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate aminush

Activitate aminush

Răspuns la discuția Testament in instanta
care ar fi liberalitatile excesive si ce s-ar putea reduce din mostenire?
Răspuns la discuția Testament in instanta
Problema este ca mie mi-a lasat locuinta ei, iar verisoarei mele i-a lasat terenul extravilan . Verisoara m-a ajutat la intretinerea bunicii atat financiar cat si prin prezenta.
Buna ziua,

Bunica mea a decedat in urma cu 6 luni,dat fiind ca nici unchiul si nici tatal meu nu i-au stat alaturi la batranete m-a lasat pe mine mostenitor prin testament, iar acum atat tatal meu cat si unchiul meu vor sa ma trimita in instanta pentru a contesta testamentul.
Exista posibilitatea pierderii acestei mosteniri in favoarea tatalui si a unchiului meu in instanta?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

In urma cu aproximativ 6 luni, am achizitionat prin transfer bancar un autoturism, pentru varul meu. Acesta mi-a spus ca imi va restitui suma in 3 luni, acest termen a expirat iar eu nu am primit nimic. Autoturismul a fost cumparat pe numele lui dar platit din contul meu. Exista posibilitatea de a-i lua acest bun si a-l trece pe numele meu prin instanta, dat fiind ca pot face dovada platii prin extras bancar?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Act ne-atacabil prin proces
dar actul de donatie poate fi atacat?
Buna ziua,

In ultima perioada bunica mea intampina cateva probleme cu unchiul meu, mai exact o agreseaza atat verbal cat si fizic, problema e ca bunica vrea sa ii lase mamei mele casa si terenul pe care este construita si anexele terenului, din cate stiu exista anumite acte ce se pot ataca, iar bunica vrea neaparat sa efectueze procedurile de trecere pe numele mamei mele a celor mentionate mai sus.
imi puteti spune, va rog, care sunt actele ce nu se pot ataca in urma decesului bunicii mele?
Accidentul a avut loc pe raza judetului Prahova, declaratia a fost data la Inspectoratul Judetean De Politie Prahova.

Din ce ati spus dvs. inteleg ca nu sunt sanse sa fiu citat pentru proces.
Ar exista sanse sa am proces pentru vatamare corporala grava eu impotriva mea?
Buna ziua,
Saptamana trecuta ma aflam la volanul autoutilitarei, proprietatea socrului meu, fiind polei pe carosabil, am pierdut controlul vehiculului, acesta rasturnandu-se si aruncandu-ma pe geam. Am fost luat de ambulanta, am stat 3 zile internat in spital pentru investigatii, avand ficatul deplasat si contuzie toracica. Dupa externare am fost citat de politia rutiera care mi-a adus la cunostinta ca mi s-a intocmit dosar penal pentru vatamare corporala grava, parat fiind eu si victima tot eu. Dosarul s-a intocmit dupa autosesizarea autoritatilor competente. Am depus o declaratie unde mi s-a spus sa scriu ca nu am pretentii de la invinuit (eu) si nu ma constitui parte civila in proces, urmand sa ma deplasez la Parchet pentru a lasa permisul de conducere si pentru a efectua procedurile de judecata. Nu mai am cuvinte, va rog mult sa imi dati o solutie ca nu mai stiu ce sa fac #-o