avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate dana07

Activitate dana07

Răspuns la discuția Mostenire cu probleme?
Unul din prima casatorie. Sotul meu nu este fiul sau, ci doar al soacrei mele. Si cu toate acestea, noi ne-am ocupat si ne ocupam in continuare atat de sotul soacrei mele ( care a decedat) si de soacra mea ( in viata). Fiul acestuia l-a vazut de 2 ori in 25 de ani.
Răspuns la discuția Mostenire cu probleme?
este un singur copil, fata de care-conform testamentului- tatal si-a facut datoria, despagubindu-l pe durata vietii
Răspuns la discuția Mostenire cu probleme?
Daca exista testament, partea fiului nu este limitata la 1/ 3 din partea tatalui? Sau chiar mai putin avand in vedere ca sotia este legatar universal?
Răspuns la discuția Mostenire cu probleme?
Inca o precizare: in testament, soacra mea este numita si legatara universala a tuturor bunurilor mobile si imobile ale sotului sau.
Buna ziua.
Sotul soacrei mele a decedat. Din prima casatorie a acestuia exista un baiat, care nu s-a ocupat niciodata de tatal sau. Cu 10 ani in urma, socrul meu a facut un testament, la notar, in care soacra mea devenea, in cazul decesului sau, unica mostenitoare si rezervatara, socrul meu declarand ca l-a despagubit pe fiul sau din prima casatorie. Apartamentul este cumparat impreuna de soacra mea si de socrul meu.
Avand in vedere partea fiecaruia din apartament, avand in vedere testamentul cu tot ceea ce contine acesta- inclusiv cu faptul ca l-a despagubit pe fiul sau- , avand in vedere ca acesta nu s-a ingrijit deloc de el, acest lucru putand fi dovedit cu martori, fiul din prima casatorie are vreun drept?

Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns. Si imi cer scuze daca v-am jignit cu ceva , insa nu la dv. ma refeream in nota mea.Sincer, nu ma prea ingrijorez cu pensia. Am 37 de ani si 18 ani pe cartea de munca, din care 15 in invatamant. si sincer....cu ceea ce se intampla acum in invatamant...sper din tot sufletul sa nu ies la pensie de acolo
Stimati domni,
conform statutului cadrului didactic, orice cadru didactic titular are dreptul, o data la 10 ani, la CFP 1 an de zile fie din motive personale, fie pentru studii. In aceasta perioada de 1 an, postul este rezervat, insa se da la suplinire. Cred ca motivele pentru care doresc sa imi iau CFp sunt ..personale, deci nu cred ca ar trebui sa intereseze pe cineva.
Va multumesc insa pentru raspunsuri si as indrazni sa sugerez celei de a doua persoane, care- si imi cer scuze daca gresesc- este probabil profesor suplinitor, sa invete pentru concurs si daca va lua un concurs national , gradul 2, gradul 1 si deful cu 10 , asa cum le-am luat eu, o sa il felicit din toata inima.

Cu respect.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati urgent cu un raspuns avizat la urmatoarea intrebare: conform legii, voi intra in concediu fara plata pentru un an, din motive personale. Mentionez ca sunt profesor titular, 15 ani vechime. In acest an, pot sa inchei cu o firma privata un contract de munca si firma aceasta sa imi achite toate taxele la stat? Cartea de munca poate ramane la scoala in aceasta perioada.
Va multumesc mult
Buna ziua. Sunt titulara in invatamant si doresc sa imi iau 1 an de concediu fara plata. As dori sa lucrez cu contract de colaborare sau alt tip de contract cu o firma privata. Este posibil acest lucru? In perioada concediului fara plata, vechimea curge? CAS , asigurarea de sanatate si somajul mai sunt platite de catre scoala unde am cartea de munca sau trebuie sa le achit eu? Va multumesc
Multumesc. Insa fara suparare , inca o data:D:
- pot sa vand cota mea de 1/3 fara acordul celorlalti proprietari?
-trebuie sa le ofer lor prima data terenul spre a-l cumpara?
Va rog sa imi dati si o trimitere spre legea care stipuleaza aceste doua lucruri.

va multumesc mult si daca se poate va rog sa ma ajutati astazi, deoarece miine trebuie sa ii dau un raspuns potentialului cumparator.

Cu respect.