Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata si contract de colaborare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata si contract de colaborare?

Buna ziua. Sunt titulara in invatamant si doresc sa imi iau 1 an de concediu fara plata. As dori sa lucrez cu contract de colaborare sau alt tip de contract cu o firma privata. Este posibil acest lucru? In perioada concediului fara plata, vechimea curge? CAS , asigurarea de sanatate si somajul mai sunt platite de catre scoala unde am cartea de munca sau trebuie sa le achit eu? Va multumesc
In perioada CFP nu va curge vechimea in munca, astfel incat nu sunt achitate nici contributiile datorate la bugetul de stat.
Daca doriti, pe aceasta perioada incheiati contracte de asigurare cu Casa de Pensii, AJOFM etc.