avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! Sunt profesor titular cu vechime de 12 si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! Sunt profesor titular cu vechime de 12 si doresc ...

Buna seara!

Sunt profesor titular cu vechime de 12 si doresc sa imi iau concediu fara plata 1 an, dar nu sunt lamurit cu privire la 3 lucruri:
1. Cand trebuie sa depun cererea?
2. Ce se intampla cu vechimea in munca? Continua sau raman cu un an suspendat?
3. Raman asigurat sau nu?

Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Muresan Mircea Dorel , utilizator 13:03, 27 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Personalul didactic titular cu contract pe perioadă nedeterminată poate beneficia de concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea unității de învățământ sau, după caz, a inspectoratului școlar, cu rezervarea postului pe perioada respectivă.

Procedura - modul , cand etc. - de acordare a CFP, ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, verificati daca este posibil ceea ce doriti dvs.

2. Concediile fara plata se scad din vechimea in munca.



Cornel Vasile a scris:

1. Personalul didactic titular cu contract pe perioadă nedeterminată poate beneficia de concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea unității de învățământ sau, după caz, a inspectoratului școlar, cu rezervarea postului pe perioada respectivă.

Procedura - modul , cand etc. - de acordare a CFP, ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, verificati daca este posibil ceea ce doriti dvs.

2. Concediile fara plata se scad din vechimea in munca.




Asadar, pierd un an de vechime.
Si presupun ca nu sunt nici asigurat medical...
Nu sunteti asigurat medical ...


Cornel Vasile a scris:

Nu sunteti asigurat medical ...


Multumesc


Cornel Vasile a scris:

1. Personalul didactic titular cu contract pe perioadă nedeterminată poate beneficia de concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea unității de învățământ sau, după caz, a inspectoratului școlar, cu rezervarea postului pe perioada respectivă.

Procedura - modul , cand etc. - de acordare a CFP, ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, verificati daca este posibil ceea ce doriti dvs.

2. Concediile fara plata se scad din vechimea in munca.




Revin cu o intrebare:
Daca minse aproba concediul, dar decid sa ma intorc in timpul anului dupa 6 luni, se poate?

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata pentru un titular in invatamant JOHNVASILE JOHNVASILE Un cadru didactic cu peste 30 ani vechime, profesor titular care a lucrat continuu de la angajare (1987) pana acum, in ce conditii isi poate lua un CFP ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt profesor titular cu vechime 15 ani. in 2014 mi-am ... Ada83 Ada83 Buna ziua, sunt profesor titular cu vechime 15 ani. In 2014 mi-am luat CFP 4 luni. Mai am dreptul sa mai iau CFP anul acesta și care ar fi perioada maxima a ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! sunt profesor titular cu 26 de ani şi jumătate ... lenuta_topala lenuta_topala Bună ziua! Sunt profesor titular cu 26 de ani şi jumătate vechime şi am fost în concediu fără plată un an şi jumătate (februarie 2019- august 2020). ... (vezi toată discuția)