avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Activitate marimara

Activitate marimara

Răspuns la discuția imobil cumparat de la o banca
Multumesc mult de raspuns , dar este timp de pierdut si nervi si credeti-ma ca daca as fi stiut ca intampin atatea probleme, nu m-as mai fi incurcat cu asa ceva,mai ales ca pretul platit a fost apropiat celui de pe piata imobiliara, Cred ca in cele din urma voi plati eu cei 4600 lei numai sa stiu ca am scapat odata de aceste probleme.Solutia cu judecata este buna, dar daca nu am sorti de izbanda,probabil ca bun de plata va fi tot fostul propietar care nu va avea de unde sa plateasca si va trebui sa-l dau si pe el in judecata...Multumesc oricum pentru raspuns !
Răspuns la discuția vanzare teren
Multumesc mult pentru raspunsuri; ideea este ca acest teren se afla pe malul marii, mai precis intre Eforie si Agigea si trecerea la intravilan a fost facuta de catre Primaria Agigea in urma cu doua luni; pe aceste terenuri s-a construit foarte mult chiar daca a fost extravilan, probabil cu acele demersuri la cadastru. Eu am o parcela mica, am gasit cumparator , ma intereseaza numai daca pot sa-l vand asa .
Va multumesc inca o data !
Discuție vanzare teren
Detin un teren care are toate actele in regula, adica cadastru si intabulare ; acest teren a fost incadrat ca extravilan pana in urma cu doua luni, cand a devenit intravilan; in eventualitatea unei vanzari a acestui teren , trebuie facuta vreo modificare a actelor sau se poate vinde si asa ?
Va multumesc mult !
Am cumparat prin licitatie publica un apartament de la Alpha Bank, am solicitat apoi intabularea la cartea funciara,
dar aici mi s-a cerut ,pe langa taxa de intabulare de care stiam eu in valoare de 0.15%, sa aduc si dovada ca a fost platit impozitul pe transfer conform legii 571/2003 codul fiscal.Am solicitat o clarificare a acestei situatii la Administratia finantelor publice a jud Brasov si am primit urmatorul raspuns: ;fostii propietari ai apartamentului trebuie sa plateasca acest impozit cu toate ca eu am achizitionat acest imobil de la banca prin executor bancar ; astfel fostii propietari care, nu numai ca nu au incasat nici un ban, dar si-au pierdut si locuinta ipotecata , nici nu vor sa auda de acest impozit, banca , la randul ei nu vrea sa-l plateasca si nici nu m-a instiintat de acest impozit.
Problema este ca eu nu-mi pot intabula apartamentul fara plata acestui impozit. Va rog sa-mi spuneti si mie ,ce sa fac mai departe,la ce instanta sa apelez ?
Va multumesc anticipat .