avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate iris2344

Activitate iris2344

Răspuns la discuția pensie alimentara
Pt ralu-2008,sigur ca tatal tb. sa -si vada copilul ,dar ce te faci cand mama (in grija caruia este copilul)face tot ce-i sta in putinta ,ca tatala sa nu-l pata vedea sau lua ,dasi are hotarare in ac .sens?
Răspuns la discuția pensie alimentara
Pt. ralu -2008 ,poate aveti dreptate,ca exista legi ce sanctioneaza nerespectarea hot.judecatoresti ,dar tb. sa existe si "instante " care sa le aplice
.Stiu persoane care au facut 3 plangeri penale si nu s -a miscat un deget.
Deci ,despre care LEGI VORBIM?
Răspuns la discuția proces de vizitare minor
si inca ceva ,mama poate sa-l acuze pe tatal copilului de abandon,daca ac. nu se va mai duce (caci oricum e in zadar)sa-l vada pe copil?
Răspuns la discuția proces de vizitare minor
Buna seara, dar in cazul invers ,mama are custodia si ea nu-i da voie tatalui sa-si ia copilul ,conform hot.definitive,in ac. caz tatal nici nu stie daca copilul vrea sa vina la tatal sau caci mama se ascunde ,(nu este de gasit nici copilul).Tatal ce tb. sa faca ?.A facut apel la toate "organele"dar nu sa- misact nici-o"frunza".Ba mai mult tatal care a luat leg. cu ac. organe a fost "asigurat " ca ,"copilul este bine ingrijit".Vi se pare normal un asemenea raspuns scris de cate dr. unei asemenea institutii?
Răspuns la discuția pensie alimentara
Cred ca legiuitorul roman n-a prevazut sanctiuni si pt. mama vinovata ,in schimb pt. tata,nu s-a jenat sa o faca.Oare printre legiuitori nu sunt si tati care sunt impiedicati sa-si vada copiii?.Si ce fac in ac. cazuri,modifica legile?Chiar ne ia toata lumea drept fraieri si ca nu stim cum se ia o hotarare(si culmea se mai si uzeaza termenul "in interesul minorului).care interes al minorului ?,ca la3-4 ani ac. nu stie ce e bine pt. el si cea care hotaraste pt. "binele lui"este mama ajutata de legi si de organele abilitate.dar traim in R
Răspuns la discuția pensie alimentara
Buna ziua ,teoretic aveti dreptate ,ca "ORGANELE"abilitate tb. sa intervina ,dar cred ca ac. organe sunt teribil de greu de gasit.Eu am apelat la toate si nu s-a rezolvat nimic.Va rog sa ma ajutati dvs.poate asa voi avea sanse mai mari.Va multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
cum poate si de catre cine poate fi pedepsita mama care in repetate randuri il impiedica pe tatal sa-si vada copilul(exista hot definitiva pe care mama n-o respecta, ascunzand copilul,plecand di domiciliu ,cand este ora la care tb sa vina tatal ,nu raspunde la scrisori,tel
Răspuns la discuția pensie alimentara
buna ziua ,amcitit pe forum ,ca un parinte ,chiar decazut din dr. parintesti ,este obligat sa plateasca pensie ali. ,ce art .de lege prevede ac. lucru?

Intrebare :un parinte chiar decazut din dr. parintesti ,este obligat sa plateasca pensie alim.Ce art. de lege prevede ac.,Multumesc anticipat






Răspuns la discuția executor
Va multumesc mult
Discuție executor
buna seara,imi cer scuze ,ca revin cuac. rugaminte:fiti amabile(i)si ajutati-ma cu o adresa,un nr. de tel.pt. ca sa pot intra in legatura cu un executor judecatoresc ,la care sa apelez ,ca sa ma insoteasca si ma ajute sa-mi iau baiatul de la Pitesti .Precizez ca am hot. definitiva care -mi da ac. dr. ,dar pe care f. sotie n-o respecta.Multumesc anticitat.