avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate adi74

Activitate adi74

deci se poate ...am sa incerc...asa de curiozitate masculina si va voi anunta de rezultat
asta m-am gandit si eu dar...sigur exista si o portita de aceea caut un ajutor la voi cei in domeniu
Buna ziua.
Am avut un credit la BCR facut in anul 2008 pe care din motive de divort a trebuit sa-l lichidez fortat in luna ianuarie platind si un comision de 4% din valoarea lui. Desi am cerut credit cu dobanda fixa, rata a crescut si tot crescut...intr-un an cu 200 de RON. Sa zicem ca am fost bleg si n-am verificat cand a trebuit.Va intreb pt ca nu am studii necesare in domeniu dar observ o revolta a oamenilor impotriva bancilor : desi contractul a fost definitivat in luna ianuarie a acestui an se poate face o verificare a lui daca sau respectat conditiile sau perceput taxe abuzive pe parcursul lui, comisionul de rambursare a creditului poate fi returnat(nu inteleg de ce ti se percepe asa ceva cand tu vrei sa-ti achiti datoria). Va rog sa ma iertati stiu ca e cam tarziu dar niciodata sa nu spui niciodata.
Răspuns la discuția Divort comun acord & strainatate
Pfff...parca mi-ati secerat picioarele cu aceste informatii:)) Asta e tb sa fiu bou pana la final....dupa ce ca am fost un domn in aceasta casnicie se pare ca tot eu tb sa renunt la un alt viitor pt a inchide usa unui trecut..si apoi D-zeu cu mila
Răspuns la discuția Divort comun acord & strainatate
Biletul de avion poate fi o dovada? Nu avem ce sa ne impartim pt ca am vandut ce aveam impreuna ne-am impartit "averea" jumi-juma si stam fiecare in durerea lui cam de 4 luni
Răspuns la discuția Divort comun acord & strainatate
Am ajuns la un acord cu doamna sa nu ne balacarim cu nimic si nici pretentii unul fata de altul...ni sa dat termen 2 luni dar a aparut o oportunitate de a pleca si chiar nu as dori sa o pierd...am avut deajuns o viata amara pana cand sa trag? de aceea as alege varianta plecarii si altcineva( in speta avocat) sa se ocupe de definitivare
Răspuns la discuția Divort comun acord & strainatate
multumesc
Răspuns la discuția Divort comun acord & strainatate
Nu exista nici o alternativa prin care sa ma reprezente pe altcineva?
Buna ziua.
As dori sa stiu cum tb sa procedez daca am termen de judecata a divortului pe cale amiabila, de comun acord, fara obligatii pe data de 24 aprilie dar eu nu voi fi in tara. Este necesar sa angajez un avocat care sa ma reprezinte? Mentionez ca vreau sa termin aceasta casatorie fara a ma mai prelungi prin tribunale. Deasemenea poate ma sfatuiti intr-o problema: mi-am luat masina dupa ce am depus acea cerere de divort din partea de bani rezultati din vanzarea a ceea ce aveam in comun...actuala, fosta sotie are vreun drept asupra ei?
Răspuns la discuția Cum sa procedez?
din cate stiu a vorbit cu un avocat pt ca ii era frica de ce avea..mostenire, apartament, bunuri in comun..apoi a venit cu "oferta de donare" desi sta in dilema oare nu-i mai bine sa-l vindem? mai nou trag eu...nu draga il donez poate ai sa-ti dai seama pana la urma ca pt mine nu esti o proprietate ci acel ceva de care are nevoie un om...oricum rana e prea adanca, trebuie rabdare pt refacere...sper s-o am desi imi vine sa fac acelasi lucru...e logic sa nu intelegeti prea multe pt ca nu am dat destule info despre viata noastra ...am sa risc tocmai pt ca mi-o doresc inapoi si cu bune si cu rele..merge bine nu merge asta-i viata...oricum pt mine acel pamant are valoare sentimentala si nu materiala...daca incep cu partajul nu fac altceva decat sa finalizez nicidecum sa mai sper...acum poate intelegeti...de cateva zile observ la ea o schimbare in bine zic eu pt ca nu mai e asa prapastioasa, vorbim mai calm, chiar mai facem si cumparaturi....cine a mai inventat si dragostea asta...