Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate recupera ceva sau sa ma gandesc la cat e de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate recupera ceva sau sa ma gandesc la cat e de frumoasa viata?

Buna ziua.
Am avut un credit la BCR facut in anul 2008 pe care din motive de divort a trebuit sa-l lichidez fortat in luna ianuarie platind si un comision de 4% din valoarea lui. Desi am cerut credit cu dobanda fixa, rata a crescut si tot crescut...intr-un an cu 200 de RON. Sa zicem ca am fost bleg si n-am verificat cand a trebuit.Va intreb pt ca nu am studii necesare in domeniu dar observ o revolta a oamenilor impotriva bancilor : desi contractul a fost definitivat in luna ianuarie a acestui an se poate face o verificare a lui daca sau respectat conditiile sau perceput taxe abuzive pe parcursul lui, comisionul de rambursare a creditului poate fi returnat(nu inteleg de ce ti se percepe asa ceva cand tu vrei sa-ti achiti datoria). Va rog sa ma iertati stiu ca e cam tarziu dar niciodata sa nu spui niciodata.
nu cred ca mai puteti avea pretentii, cat nu mai exista un contract valabil intre dvs si ei
asta m-am gandit si eu dar...sigur exista si o portita de aceea caut un ajutor la voi cei in domeniu
adi74 a scris:

asta m-am gandit si eu dar...sigur exista si o portita de aceea caut un ajutor la voi cei in domeniu

functie de suma de recuperat, poate merita incercat.

"Instanta va dispune repunerea partilor in situatia anterioara. Fiind in prezenta unui contract cu executare succesiva, rezilierea isi produce efecte numai pentru viitor, aceasta reziliere se traduce prin obligarea consumatorului sa returneze catre imprumutator suma de 1466,60 EURO calculata la data pronuntarii. Aceasta suma a fost obtinuta astfel: din soldul de 1509,79 EURO existent la data de 22.10.2007, stabilit conform graficului initial semnat si agreat de ambele parti contractante se scade suma platita in plus, peste ratele stabilite conform graficului initial"

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters123067, utilizator
deci se poate ...am sa incerc...asa de curiozitate masculina si va voi anunta de rezultat