Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision de urmarire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision de urmarire

Buna ziua!
As dori sa aflu pozitia specialistilor in domeniu privind situatiile in care ma aflu ,si anume:
1) In anul 2006 am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca la Banca Romaneasca in valoare de 39.000 euro. Contractul prevede un comision de monitorizare credit in valoare de 0,20% flat, calculat la valoarea creditului si care se achita lunar(78 euro).Intrebarea este daca acest comision este abuziv sau nu ,in conditiile Ordonantei 50/2010,daca se poate cere anularea lui si care este modalitatea de actionare in vederea restituirii acestui comision?
2) In anul 2007 am contracta un credit de nevoi personale la BCR in valoare de 6.000 euro.Comisioanele prevazute in contract sunt:comision administrare in valoare de 3 euro lunar (0,05 din val.creditului) si comision urmarire risc in valoare de 16,80 euro (0,28% din val.crediului).In data de 09.09.2014 am cerut bancii o situatie a creditului si un grafic si am constatat ca a fost eliminat comisionul de risc,dar comisionul de administrare credit a crescut la 19,80 euro ( au fost cumulate cele doua comisioane).Este aceasta o practica legala,in conditiile in care eu nu am fost informata si nu am semnat nimic in acest sens?
Ce se poate face in acest sens?
Multumesc tuturor celor care imi vor da sugestii!

1) In anul 2006 am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca la Banca Romaneasca in valoare de 39.000 euro. Contractul prevede un comision de monitorizare credit in valoare de 0,20% flat, calculat la valoarea creditului si care se achita lunar(78 euro).Intrebarea este daca acest comision este abuziv sau nu ,in conditiile Ordonantei 50/2010,daca se poate cere anularea lui si care este modalitatea de actionare in vederea restituirii acestui comision?

Comisionul urmarire credit nu este intre comisioanele permise de OUG 50/2010 pentru a fi percepute clientilor persoane fizice. Verificati totusi daca nu cumva in 2010 a fost transformat in comision administrare...

2) In anul 2007 am contracta un credit de nevoi personale la BCR in valoare de 6.000 euro.Comisioanele prevazute in contract sunt:comision administrare in valoare de 3 euro lunar (0,05 din val.creditului) si comision urmarire risc in valoare de 16,80 euro (0,28% din val.crediului).In data de 09.09.2014 am cerut bancii o situatie a creditului si un grafic si am constatat ca a fost eliminat comisionul de risc,dar comisionul de administrare credit a crescut la 19,80 euro ( au fost cumulate cele doua comisioane).Este aceasta o practica legala,in conditiile in care eu nu am fost informata si nu am semnat nimic in acest sens?

E foarte probabil ca acea cumulare sa fi fost facuta o data cu OUG 50.
Solicitati bancii toate actele aditionale si notificarile de modificare transmise spre dvs.
Multumesc pentru raspunsuri!
Dar,comisionul de administrare nu este eliminat de Ordonanta 50?