Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... comisioanele bancilor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

comisioanele bancilor

Buna ziua,
Asa cum a decis guvernul, bancile nu mai au voie sa bage mai mult de 4 comisioane: de penalizare; rambursare anticipata de max 1%; de administrare lunar; comision unic pt servicii prestate la cererea consumatorilor.

in prezent am o serie de comisioane si anume:

1. De penalizare (esalonate in fct de perioada restantelor)
acesta este unul din cele 4, valabil...

2. de rambursare anticipata, incepand de la 4,5% - 2% - in fct de perioada.
acesta trebuie modificat cu max 1% la creditele cu dob fixa si se elimina la cele cu dob variabila (cazul meu)

3. comision de acordare credit 2,5% flat (ce inseamna flat? este intins pe toata perioada, trebuie eliminat?)

4. comision de administrare lunar 37,45 euro (0,05 din valoarea 74900 acordata)
acesta este unul din cele 4 legal...pot solicita sa-l modifice, sa-l faca mai mic?

5. comision de transformare pt prima solicitare flat de 0,50%
ce implica, acesta cand se aplica, in momentul in care solicitam act aditional (modificari) la contractul initial?

6. comision de transformare pt urmatoarele solicitari flat de 1%
la fel...trebuie scos? si este inclus in rata lunara, sau se aplica doar in momentul in care se modifica ceva?

comisioanele de la pct 5 si 6, intra cumva in categoria comisionului unic pt servicii prestate, pe care nu l-am regasit in contract?

eu le-am regasit doar pe cele de mai sus la mine in contract, nu stiu sigur daca mai exista si altele ascunse...

citind anexa de la contract, am mai descoperit un comision de urmarire de riscuri ce se achita lunar...

si cum ramane cu acele comisioane de la casierie, care oricum nu se regaseau in contract, pe care le plateam peste suma din tabel:
(din cauza carora am platit o penalizare de 2 mil si ceva)

a. comision de (1 leu parca) atunci cand faci plata la ghiseu
b. comision daca plateste altcineva in locul titularului

Va rog, spuneti-mi daca trebuie sa-mi scoata din contract toate aceste comisioane si mai ales, ce inseamna comision flat? se va diminua rata mea daca se elimina aceste comisioane? (bineinteles, exceptandu-le pe pimele 2, care nu au legatura cu rata lunara...nici celelalte nu stiu sigur daca au...asta sper sa aflu acum)

Va multumesc
alexandradian_a@yahoo.com, utilizator
buna ziua!

eu nu am citit noile prevederi legale, dar e foarte posibil ca ele sa fie aplicabile contractelor care se incheie dupa data publicarii acestor prevederi in monitorul oficial, sau dupa data la care se specifica intrarea lor in vigoare. deci, e posibil sa nu afecteze in vreun fel contractul dvs. cu banca. - aceasta a fost o simpla parere

in ceea ce priveste comisionul "flat", este un comision care se plateste o singura data, la acordarea creditului (l-ati si platit)
ok, mi-ati spus ce ma interesa...
Se aplica si contractelor in derulare, bancile au termen pana la 90 zile sa modifice contractele.

Daca mai sunt si alte pareri, va rog, tot nu sunt lamurita...ce comision de transformare? Pai de ce sa platesc ceva ce nu am folosit pana acum?

Multumesc
Buna ziua,
Eu sunt in aceeasi situatie = credit imobiliar BCR, contract model anul 2007 in care dobanda variabila este definita ca si o "dobanda variabila de referinta afisata la sediile BCR" si numeroase comisioane.
Comision de transformare este comisionul platit la trecerea creditului pe alta valuta.
Am aflat si eu acest lucru din articolul:
[ link extern ]
In mod normal era de bun simt sa fim si noi informati ca putem schimba valuta creditului, astfel puteam macar sa stiu ca se poate evita pierderile din devalorizarea leului fata de euro pentru cei ce au credite in euro.