Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comisioane contract de credit - mai pot scoate din ele ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comisioane contract de credit - mai pot scoate din ele ?

Buna ziua !

Am un contract de credit din 2007 la o banca. Pe scadentar am urmatoarele comisioane:
1. Dobanda; a fost fixa in primele 3 luni, apoi variabila;
2. Comisiona administrare care e fix de 3 euro;
3. Comision de risc , fix de 17 euro; apoi in contract este trecut un
4. Comision de rambursare anticipata;
5. Comision de transformare - flat de 1% flat ( asa scrie ).

As vrea sa merg la banca si sa intreb daca se poate face o rescadentare prin eliminarea vreunui comision care in legislatia actuala ar fi abuziv. Rata lunare a crescut, o sa intreb de ce, de la 95 euro la 117 euro.

Va rog sa-mi spuna cineva daca pot cere acest lucru sau nu, adica sa fiu in cunostinta de cauza cand merg la ei. daca ma duc si doar intreb, sigur ca ei o sa imi spuna ca asta e, am semnat si gata. Asa...as vrea sa merg si sa atac direct, dar sa stiu ce.

Multumesc anticipat oricui ma poate indruma.

dan_popa40, utilizator
Din pacate, pentru un credit semnat in 2007 aceste comisioane sunt legale, mai putin cel de rambursare anticipata. Sunt abuzive doar daca o instanta de judecata va stabili asta, nu sunt abuzive ope legis ( potrivit legii ).
Puteti cere, dar ei nu sunt obligati sa aprobe. Rata a crescut, poate pentru ca este variabila si poate creste indicele in functie de care se calculeaza. mergeti si aflati exact de la banca.
Multumesc.