avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate cclaudius

Activitate cclaudius

Discuție este legal?
Buna seara,
este legal sa fi intrebata la un interviu de angajare, daca ai copii si ai planuri sa faci? in plus pe fisa medicala pentru angajare este trecuta intrebarea daca esti insarcinata si trebuie sa semnezi ca ai raspuns corect.
Va multumesc frumos
Ma scuzati ca revin cu intrebarea, dar vreau sa ma asigur ca am inteles bine. Daca ma angajez din 01 martie 2013 cu part time pentru o perioada de 6 luni urmand sa intru in concediu de maternitate de la 01. sept 2013 (in 20 octombrie ar tb sa nasc) zilele acestea de la incheierea somajul 09.02.2013 si pana la 01.03 nu sunt un impediment pt a obtine indemnizatia de cresterea a copilului si concediu pre si postnatal?
Multumesc pt raspuns, atunci pot sa ma angajez part time cu un salar brut de 400 ron pt o perioda de 5 luni?
Buna ziua. In data de 09.02.2013 sa expirat indemnizatia de somaj (perioada somaj de 1 an) acum am aflat ca sunt insarcinata in 5 saptamani, in acest moment nu sunt angajata.As dori sa imi spuneti daca pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. Va multumesc