Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copilului

Buna ziua. In data de 09.02.2013 sa expirat indemnizatia de somaj (perioada somaj de 1 an) acum am aflat ca sunt insarcinata in 5 saptamani, in acest moment nu sunt angajata.As dori sa imi spuneti daca pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. Va multumesc
Daca va angajati in cel mult o saptamana puteti primi indemnizatie de crestere deoarece intreruperea nu este mare.
1. Puteti sa va angajati si in cursul lunii martie 2013 deoarece sunt permise si fractiunile de luna, in conditiilem prevazute de OUG 111/2010.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

Multumesc pt raspuns, atunci pot sa ma angajez part time cu un salar brut de 400 ron pt o perioda de 5 luni?
Puteti sa va angajati macar pana intrati in concediul de maternitate (sarcina si lauzie).
Ma scuzati ca revin cu intrebarea, dar vreau sa ma asigur ca am inteles bine. Daca ma angajez din 01 martie 2013 cu part time pentru o perioada de 6 luni urmand sa intru in concediu de maternitate de la 01. sept 2013 (in 20 octombrie ar tb sa nasc) zilele acestea de la incheierea somajul 09.02.2013 si pana la 01.03 nu sunt un impediment pt a obtine indemnizatia de cresterea a copilului si concediu pre si postnatal?