avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate narcis-andrei

Activitate narcis-andrei

Răspuns la discuția Garaj transformat in garsoniera
S-a intamplat sa am tubulatura groasa de toaleta, si este asezata pe vertical, apoi am o canalizare in fata garajului. S-au facut si 2 trepte la toaleta pt. prevenirea infundarii. Am facut si aerisire pe la tocul usii.
Despre schimbarea destinatiei de fapt..m-am razgandit: spatiul este tot garaj (cum scrie in acte) si o sa-mi depozitez acolo si un pat- pe care il voi proba din cand in cand.
Schimbarea destinatiei de fapt inseamna modificarea in acte din cate inteleg( o procedura greoaie), in rest face omul ce vrea cu spatiul lui, cat nu deranjeaza vecinii.
Multumesc celor care mi-au raspuns.
Răspuns la discuția Garaj transformat in garsoniera
Cand eu am cumparat garajul avea o chicineta si un fir de electiricitate luat de la administratie. Fac demersuri pentru un contor Enel(am luat avizul) si voi pune un apometru. In rest eu nu vad ca eventuala problema decat prezenta geamului. Nu prea vad ce ar fi asa grav pentru reclamatie, amenda etc., dar... nu cunosc bine legile. Insa, este posibl ca omul daca vrea sa doarma in garajul lui sa nu o poate face? Poate este singura lui proprietate.
Multumesc de raspuns.
Am un garaj, l-am transformat in garsoniera, deci noua destinatie nu ar deranja vecinii. Modificarea consta in facerea unei toalete(cu adaugarea a 2 pereti falsi, schimbarea chicinetei cu o chiuveta obisnuita, faianta, gresie) si schimbarea portilor vechi(care imi apartin) cu o usa metalica obisnuita si geam termopan.
Din ce cunosc pentru toaleta facuta nu trebuie sa cer parerea nimanui(nu am daramat nimic). Trebuie sa mai contorizez apa si electricitatea. Administratorul a declarat chiar ca am facut ceva frumos - deci aspectul estetic si unitar ar blocului nu a avut de suferit. Alti vecini in sedinta au spus ca ma reclama la Disciplina in constructii cred(sau nu am retinut unde) si sa le aduc de la Primarie autorizatie de modificari sau constructie(nu am retinut exact).
Se pot lua masuri impotriva mea de la cele doua autoritati sau altele?

Sotul meu a mostenit o garsoniera la curte comuna. Acolo este construit un birou de 24mp, ridicat de raposatul, care a primit si amenda pentru constructie fara autorizatie si somatie sa intre in legalitate. De 5 ani se plateste impozit pe el. Sotul meu a inaintat actele la Primaria Capitalei pentru intrare in legalitate si a fost dat in judecata pentru demolare. Sunt metode de intrare in legalitate, inainte de sentinta?
Da, persoana interesata are 70 de ani si toate cele sunt reale,este o vecina. Pentru informatii s-a folosit de aceasta adresa a mea, nu am avut nimic impotriva-am ajutat(spusese ca vrea sa se sinucina, ca nu stie ce sa faca). Din pacate va vinde, fara sa spuna cumparatorului. Nu este interesata de riscul lui. Un agent imobiliar s-a oferit sa ajute cunoscand situatia(nepot al unei alte vecine).
Eu ce pot face sa sun la BRD unde are datoria ?Nu cred ca-i treaba mea. Nu doresc sa mai discutam pe aceasta tema.
Intrebarea era una -pt.ca trebuia sa fie un titlu, dar problemele au fost sub mai multe nuante. Si daca unele persoane amabile au dorit sa raspunda, inseamana ca subiectul a fost interesant.
Eu nu am spus nu si nu, pur si simplu mi-am exprimat framantarile si nelamuririle, mai ales ca nu prea intelegeam clar termenii de specialitate.
Deci nu inteleg de ce-i suparare ca discutia s-a prelungit? Exista in politica site-ului o asemenea interdictie si eu sau interlocutorii mei, nu am stiut-o?
”Culpa la creditor”? Ca nu a actionat mai repede, punand sarcini pe casa inainte de-a se vinde?Alta culpa nu vad.
Da asa pare, dar mizez pe faptul ca nu am nici o documentatie primita in sensul interdictiei de a-mi vinde garsoniera. Si deci sunt in regula. Deasemenea nici fiscalul sau extrasul nu au sarcini. Deasemea cumparatorul daca stie, renunta, chiar daca pretul garsonierei pare atractiv, nimeni nu vrea sa pierda nimic.
Sa nu mi se ia garsoniera cf. 3 in care locuiesc in prezent. O vand si cu banii iau alt spatiu de locuit mic pe numele unei cunostinte. Sau eventualul un cumparator (de incredere) va lua casa in acte vanzare cumparare(devenind proprietar) si-mi da in schimb si mie ceva de locuit(o camera, camaruta,ceva), justificand ca m-a luat spre ingrijire. In ambele situatii cumparatorul nu stie nimic si nu poate fi dovedit ca ar sti ceva.
O alta chestiune este ca eu in aprilie fac 70 de ani, am si acte ca am pauze de memorie, deci...Cu cine se pot certa?
Daca Certificatul Fiscal si Extrasul de Carte Funciara au iesit fara sarcini, consider ca aceasta garsoniera nu are sarcini si deci poate fi vanduta absolut legal.
Executorul Judecatoresc nu mi-a dat nici o instiintare scrisa ca nu as avea voie sa vand casa, poate ca inca nu au facut demersuri in acest sens, poate intentioneaza doar. Deocamdata nepoata a pus casa in vanzare (care facea obiectul garantiei, creditului) si probabil apoi as urma eu. Deci in judecata se discuta pe baza actelor( si a datelor de pe ele) si a martorilor , nu o vorba spusa candva de o persoana ca intentie (fara martori chiar).
Deasemenea eu i-am anuntat ca sotul nepoatei lucreaza ca taximetrist si unde lucreaza si unde domiciliaza(pt. ca acesta a dat divort- sigur sa se ascunda de raspundere)- observ ca sunt incapabili sa gaseasca unul din proprietarii casei cumparate cu banii lor. Si daca nepoata isi vinde singura casa, inseamna ca nu s-a ajuns nici la ea cu executare silita, cu scoaterea la licitatie a casei pe care ea a cumparat-o cu acest credit.
Consider ca inca nu s-au instituit masuri de coercitie, pt. ca nu am intrat in posesia nici unei astfel de instiintari (deci nu s-a eliberat o astfel de masura)si deasemenea actele publice imi confirma acest lucru (fiscalul si extrasul).