avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate cjmor

Activitate cjmor

Discuție casier
daca un salariat este gestionar si i s-a oprit garantia materiala , poate sa fie si casie .dar nu i se mai opreste garantia materiala
va rog frumos sa ma ajutati si pe mine intr-o problema :
incepand cu data de 1.01.2010, sporul cfp intra in salariul de baza dar nu este luata in calcul la concediul de odihna. In luna maartie are concediu de odihna 15 zile cum ii calculez concediu ?
salariu de incadrare la 01.01.2010 = 2623, din care spor cfp= 264
total zile luna =23
zile co = 15
zile lucrate = 8
sp. ptr zile lucrate este = 92 ??? #-o
va multumesc .

Discuție vechime
pentru vechime in munca se da decizie ? O persona la 1.12.2009 a facut 20 ani de munca si a primit un spor de 25 % primeste decizie
Răspuns la discuția al 13 salariu
dar, la al 13-lea salariu se retine si sojam (0,5%) ?
multumesc.
Discuție al 13 salariu
cum se calculeaza al 13-lea salariu?
sal de incadrare+conducerea+meritul pentru fiecare luna, se aduna si se imparte la 12 ; concediul medical nefiind luat in calcul
dar pentru perioada de concediu de odihna ?
Exemplu: sal. de incadrare 1176
cconcediu odihna 10 zile
sal. pt timpul efectuat = 619
conducere = 186 ( 619 x 30 %)
sal de merit = 121 [ (619+186)x15%]
619 + 186 + 121 = 926 (sal afer luat in calcul )
multumesc
Buna ziua
Am si eu o intrebare.
In cadrul unei unitati sanitare cum se calculeaza sporul de preventie ?
varianta I : sal de incadrare x procentul
varianta I I: ( sal de incadrare +indem. de conducere+sal de merit ) x procentul
Multumesc .
Răspuns la discuția diplome spiru haret
sigur =D>
si eu cunosc pe cineva care tot in 2007 a terminat tot la Spiru


multumesc 1 salariu ( dar daca nu a lucrat i se mai baga sporuri :sp. vechime si sp. preventie )
buna ziua ,
am si eu o intrebare: Cum pot calcula lichidarea unei persoane angajata cu data de 01.08.2008 si a plecat cu data de 09.11.2009.
Mentionez ca persoana respectiva era angajata cu 2 ore /zi . Multumesc

Salariul la luat lunar ultima luna ,in noiembrie a primit salariul pt luna octombrie . La plecare din unitate, conf codului muncii am auzit ca mai primeste un salariu . Este adevarat

Răspuns la discuția lichidare salariat
Salariul la luat lunar ultima luna ,in noiembrie a primit salariul pt luna octombrie . La plecare din unitate, conf codului muncii am auzit ca mai primeste un salariu . Este adevarat