avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1869 soluții astăzi
Forum Activitate asdasfas

Activitate asdasfas

Discuție Sal
niste prieteni de ai mei au intrat intro locuinta , iar eu am intrat sa ii scot afara sa nu faca ceva rau si ca nu e bine ceea ce face erau si cam beti , cei din casa au zis de mine ca eu am vrut sa ii ajut.Mau kemat la instanta ca martor la art.171 alin.2 si 3 si in citatie scrie ca avocatu e obligatoriu de ce ar putea sa mi se intample ceva , sau dak nu ma prezint ce se poate intampla ? mi se pare dubios cu avocat obligatoriu
Răspuns la discuția sal
pai de ce este obligatoriu ca martor sa am avocat ? asta nu inteleg mi se pare cam dubios ...
Discuție sal
mia venit o citatie in care scrie ca sunt kemat in instanta in calitate de martor in proces cu X in calitate de inculpat , X in calitate de inculpat ptr fond viol art.197c.p partea citata are dreptul la un aparator cu care sa se prezinte la termenul fixat.In cazurile prevazute de art.171 alin.2 si 3 cod procedura penala apararea este obligatorie iar in cazul nu isi alege aparator cu care sa se prezinte la termenul fixat i se va desemna un aparator din oficiu.In vederea exercetarii dreptului la aparare partea citata poate sa consulte dosarul aflat la arhiva instantei. Ce poate sa mi se intample sau ce inseamna? Dc ca martor imi trebuie aparator la ce trebuie sa ma astept ?