avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate feriteglas

Activitate feriteglas

Va multumesc, am citit in mai multe locuri cum ca ar trebui depuse si certificatele fiscale la noii membrii din conducere si eram confuz...
Buna ziua,

Poate fi aleasa o persoana declarata inactiva fiscal ( din cauza nedepunerii situatiilor contabile intr-un SRL pe care l-a detinut) in functia de presedinte sau in comitetul unui ONG deja infiintat.

Multumesc !
Avem in statut precizarea ca putem acorda premii sau stimulente financiare membrilor nostri. Este si aceasta o solutie ? Sunt impozitate premiile, stimulentele ? Multumesc
Buna ziua,
Sunt angajat cu norma intreaga la o companie dar voi incheia o conventie civila de prestari servicii si cu o alta companie. Ce impozite si contributii va trebui sa platesc eu si ce va trebui sa plateasca compania cu care am incheiat conventia civila ?

Multumesc mult,
Multumesc mult !
M-am lamurit, am fost declarat inactiv fiscal in momentul in care SRL a fost declarat inactiv. Mi se va sterge din cazier cand la un an dupa radierea firmei. :)
Buna ziua,

Sa presupunem ca un ONG primeste 20.000 euro sponsorizare de la o companie pentru o expeditie montana. Cum se pot acorda acesti bani membrilor expeditiei, astfel incat sa fie ok dpdv legal si contabil.

Multumesc,
Feri
Am vrut sa-mi deschid un PFA si la depunere mi-au amanat dosarul pentru ca as avea cazier fiscal.

E vorba de un SRL pe care l-am avut prin 2011, la care n-am depus declaratiile, am luat amenda de 1500 lei, n-am platit-o. Intre timp SRL a intrat in dizolvare judiciara (sediu expirat) si anul trecut mi-au facut o inspectie si m-au pus sa semnez ca platesc lunar 100-200 lei. Am platit prima luna si mi-a venit hartie ca figurez cu plati in plus de 100 lei si n-am mai platit deloc.

Am inteles ca dureaza 1 an sa ti se stearga din cazierul fiscal problema. Se mai poate face ceva in cazul acesta ?

Multumesc,
Multumesc pentru raspuns. La vanzarea la targ trebuie sa dau bon fiscal, sau chitanta sau cum se procedeaza ?
Buna ziua,
Sunt angajat cu norma intreaga si pe langa aceasta doresc sa vand cartile unei edituri, pe baza de comision de vanzari in cadrul unui targ la un festival si in general la persoane fizice. Care este forma cea mai buna de colaborare si ce obligatii de plata am ?

Multumesc,