avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_cama

Activitate ioana_cama

Răspuns la discuția pensia si anii de studii
Multumes frumos doamna Gabriela.Acuma citesc si daca nu sunt in clar cu ceva va mai scriu.
Va rog frumos sa-mi spuneti care e legea cu privire la recunosterea anilor de studii la pensie.Am tot cautat pe net dar nu am gasit ce a trebuit.Eu am terminat o facultate de 5 ani si anul trecut mi-am finalizat si masteru.Am lucrat si pe timpul facultatii cu carte de munca.In prezent mi-am gasit loc de munca in domeniu.As dori sa stiu daca mi se trec anii de facultate in cartea de munca.Care ar fi conditiile pt indeplinirea acestui fapt?Dati-mi va rog legea ca nu stiu de unde s-o iau.Daca nu inteleg ceva va voi intreba.Multumesc
Prin faptul ca mi-am gasit acest loc de munca in localitatea de domiciliu si conform studiilor mele pot obliga angajatorul sa aprobe incetarea contractului de munca conform art.55 aliniatul b din codul muncii? Cererea mea ar suna cam in felul urmator:
Subsemnata........., angajata a sc....srl, in functia de ......, cu contractul de munca nr..... din data.....
Prin prezenta solicit incetarea contractului de munca cu data de 01.02.2010 conform Art.55 aliniatul b din codu muncii cu o perioada de preaviz incepand din data de azi 20.01.2010 pana la data de 01.02.2010.
Mentionez faptul ca solicit aceasta intrucat mi s-a oferit un loc de munca conform studiilor in localitatea de domiciliu.
Deci practic este vb de o cerere a incetarii cidm cu preaviz pt a nu pune in dificultate sc.Ce parere aveti?Multumesc
Da intr-adevar nu mai exista "transfer".In cererea de incetare a cidm e bine sa specific faptul ca doresc acest lucru fiindca mi-am gasit un alt loc de munca in apropiere de domiciliu si este un job conform studiilor mele?!(jobul actual nu este de domeniul meu).
Eu lucrez la o sc asezata la 45 de km de domiciliul meu.Mi-am gasit de lucru in orasul meu si acum vreau sa termin cu acea societate.As vrea sa stiu cum e mai bine sa fac.Sa fac o cerere de incetare a cidm sau sa-mi bag demisia?Care e diferenta dintre o cerere de demisie si o cerere de incetare a cidm?Care sunt urmarile in ambele cazuri, referitoare la somaj.Ma refer ca daca de ex n-o sa-mi mearga treaba la noul loc de munca, o sa pot primi somaj in urma cererii de incetare a cidm cu acordul ambelor parti?In cazul demisiei stiu ca nu.