avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate laura_frincu

Activitate laura_frincu

Aaaaam inteles acum, deci veniturile sa fie mai mici de acele praguri!!! Va multumesc din suflet pentru lamuriri si va doresc o seara minunata!
Deci pe anul 2016 daca nu realizez 75000 de euro venituri nu pot fi srl? In cazul acesta ce se intampla daca infiintez firma de exemplu in luna august 2016 si nu reusesc sa trec pragul de 75000 de euro in 2017? Sau mai ales ce se intampla daca in 2018 nu pot atinge pragul de 85000 de euro? Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si rabdarea dumneavoastra! :)
Am inteles cum sta treaba in legatura cu procentul de impozitare vs numarul de angajati, insa nu inteleg la ce se refera pragurile in euro... este cumva venitul anual la care trebuie sa se ridice orice srl in anii respectivi? Si inca o intrebare, daca sunteti amabil, cei minim 2 angajati pot fi si cu part time? Multumesc!
Va multumesc mult pentru raspuns... Am inteles ca tebuie pe perioada CCCsa imi suspend activitatea deoarece nu pot avea pe langa indemnizatie alte venituri impozabile mai mari de 3000 de lei pe an... Exista posibilitatea ca sotul meu sa isi deschida o forma legala si sa preia el marfa de pe II-ul meu? Si in cazul acesta, am inteles ca incepand cu 1 ianuarie 2016 ar fi mai indicat sa deschida SC datorita faptului ca va scadea impozitul pe venit la 1% ? Multumesc inca o data!
Buna ziua. Detin din martie 2014 o intreprindere individuala care are ca obiect comertul cu amanuntul, mai clar am un magazin alimentar. Nu am contract facut cu CAS-ul si singurul lucru pe care il platesc este cota unica de impozitare pe venit de 16 % pe an. As vrea ca anul acesta sa raman insarcinata si astfel in 2016 cu ajutorul lui Dumnezeu sa dau nastere unui copilas. Intrebarea mea este daca beneficiez de indemnizatia pentru crestere copil in aceste conditii sau trebuie sa fac obligatoriu un contract cu vreo institutie(pensii, sanatate, somaj etc) ? Va multumesc anticipat si va doresc o seara buna!
Răspuns la discuția Modificarea OUG 99/2006 din 2008?
Multumesc foarte mult, da era vorba despre OUG 215/2008 printre altele!
Buna ziua, am nevoie urgent de ajutor! Vreau sa aflu care este modificarea adusa Ordonantei de Urgenta 99/2006 din anul 2008? Este vorba despre OUG 215/2008 sau ma insel?

Buna ziua, am nevoie urgent de ajutor! Vreau sa aflu care este modificarea adusa Ordonantei de Urgenta 99/2006 din anul 2008? Este vorba despre OUG 215/2008 sau ma insel?
Deci sa inteleg ca amandoi avem cate o parte din vina in accident... eu ca nu m-am asigurat cum trebuia si el... pentru ca a depasit in localitate cu o viteza mai mare de 50 km/ora. Probabil ca amandurora ni se va suspenda carnetul si vom primi cate o amenda... insa cine cui ii va da asigurarea?
Buna ziua! Am nevoie de un raspuns urgent pentru a-mi putea face o parere legala despre ce mi s-a intamplat.
Am avut un accident de masina care s-a desfasurat in urmatoarele conditii: circulam regulamentar in localitate, cand la un moment dat am semnalizat pentru a intra pe un drum la stanga. Eram angrenata intr-o coloana de masini, cele doua masini din spatele meu au incetinit dandu-mi prioritate, insa cand am virat stanga o masina care intra in depasire din spatele coloanei a intrat in mine. Vreau sa stiu cine va fi tras la raspundere? Eu am cunostiinta cum ca nu este permis a depasi o coloana de masini, in cazul acesta el a avut o frana pe 21 de metri, si nici nu avea cum sa imi vada mie semnalizarea, dat fiind ca eu eram prima masina din coloana. Astept raspuns pentru a-mi clarifica cat de cat situatia. Va multumesc.