avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate bulan007

Activitate bulan007

Răspuns la discuția Spor de toxicitate
Buna ziua si va multumesc pt. raspuns,la mine pe fluturasul de salariu e trecut sporul de vechime in salariul de baza,e corect?Si as vrea sa-mi mai raspundeti la o intrebare.In invatamant ca si in sanatate posturile erau blocate,la noi in institutie in luna iunie anul trecut o femeie a trecut din postul de ingrijitor(necalificat)in postul de muncitor bucatarie(muncitor calificat4)fara nici un concurs,nu a stiut nimeni,directorii s-au schimbat cel de anul trecut a plecat la alt liceu iar cel actual e numit din septembrie anul trecut.Persoana respectiva(ingrijitor)e venita de 3 ani in institutia noastra.Eu sunt acolo de 24 de ani si doar de 2 ani am ajuns muncitor calificat 1,mi s-a spus ca nu ma incadram in alta treapta profesionala,care se dau din 2 in 2 ani,dupa cate am auzit acum se dau la 3 ani.Va multumesc.
Buna.Lucrez la un liceu ca muncitor calificat(fochist) si as vrea sa va intreb daca mai primim inapoi sporurile care ni s-au taiat(spor de conditii grele si de toxicitate),mentionez ca functionam cu combustibil solid(lemne)nu avem gaz metan.Astept raspuns.Va multumesc.
Discuție Salarizare
Am depus o cerere la secretariat pt.trecerea in alta treapta de salarizare si mi-au zis contabila sefa cu secretara sefa ca anul asta nu se dau trepte de salarizare potrivit legii 330.Vreau sa stiu daca este adevarat;;eu ma incadrez avand vechime de 21 de ani in institutia respectiva si sunt muncitor calificat 2 iar colegi care s-au angajat dupa mine sunt deja muncitori calificati 1,unul dintre ei avand doar 10 ani in institutie.Astept un raspuns.Va multumesc.
Buna,sunt muncitor calificat 2,lucrez in invatamant ca fochist cu o vechime de 21 de ani,vreau sa stiu daca ma incadrez in alta treapta de salarizare adica muncitor calificat 1.Va multumesc.