avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate bluebad72

Activitate bluebad72

In liceul in care sunt profesor directorul liceului are de ani de zile urmatoarea practica: dupa examenul de corigenta la o anumita disciplina nu le da voie elevilor care nu au promovat sa plece acasa, ii obliga sa depuna o cerere de reexaminare, organizeaza un nou examen dupa 2 zile cu alti profesori examinatori, evident aflati in cardasie cu directorul, elevii primesc odata cu subiectele si rezolvarea, sau pur si simplu li se dicteaza rezolvarea subiectelor si astfel sunt promovati. In felul asta profesorul de la clasa este dat la o parte, umilit si injosit, iar elevii repetenti in prima faza sunt promovati printr-un examen fraudat. Situatia dureaza de multi ani fara nicio implicarea a nimanui, fiind cunoscuta si la nivelul inspectoratului scolar. Ce se poate face pt a opri acest mecanism corupt? Sesizare la politie? Flagrant? Care e solutia legala?
Pot sa postez pe facebook un document in care apare numele unui minor(elev) in legatura cu conflictul existent intre el si un profesor? Ce riscuri legale exista?
Răspuns la discuția divort
Din puctul meu de vedere nu exista motive temeinice de divort. Ea invoca chestii de genul ”nu ma ajuta in gospodarie” sau ”sta prea mult la calculator”. Cand imi intrebam prietenii de ce divorteaza nevasta-mea, toti imi spuneau ca are pe altcineva. Nici acum nu-mi vine sa cred ca e asa. Ce pot sa fac sa nu se pronunte divortul ? Ma gandeam sa cer spre ingrijire unul din copii.
Discuție divort
Sunt in proces de divort, sotia fiind cea care a inceput actiunea.Avem doi copii minori. Pe 7 ianuarie a fost primul termen, la care eu am declarat ca nu ma opun divortului si sunt de acord sa ramana copiii la ea. Intre timp am aflat ca sotia are un amant de mai mult timp si nu mai sunt de acord cu divortul.
1. Pot sa ma razgandesc ?
2. Cum pot sa conving judecatorul sa respinga actiunea de divort ?
Multumesc.