avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters123185

Activitate ContSters123185

Am urmatoarea problema
Am un baietel in virsta de 11 ani care a fost incredintat de justitia ROMANA SUBLINIEZ MAMEI LUI IN URMA cu 5 ani. Eu am primit drept de vizitare 2 weekenduri pe luna si 2 saptamini de sarbatori si vacanta de vara. La momentul emiterii hotararii copilul si mama lui locuiau un bucuresti. Dupa circa un an fara stirea mea s+au mutat in baia mare. apoi acum aproximativ 2 ani TOT FARA STIREA MEA s-au stabilit in AUSTRIA. Aproximativ un an sa spunem ca a incercat sa respecte pe cit possibil programul de vizitare in sensul ca de sarbatori si in vacanta in aducea la ARAD de unde eu il preluam si-l aduceam la bucuresti.
Anul acesta a refuzat sa-l aduca de sarbatori (craciun si paste) cu toate ca de Paste copilul a fost in romania. Nu voi mai intra in detalii legate de faptul ca minorul nu evolueaza bine pe plan scolar, urmand din cauza neacomodarii cu tara respectiva ca minorul sa urmeze o scoala profesionala, lucru pe care nu il pot accepta eu provenind dintr+o familie de intelectuali. Am intrat cam mult in amanunte , intrebarile ar fi
1. in primul rand un avocat cu experienta dovedita in astfel de cazuri
2. cum pot obtine reincredintarea minorului?
3. ambasada romaniei se poate implica in efectuare unei anchete sociale?
4. cum pot obtine respectarea programului de vizita
5 durata si costul unei actiuni in instanta
6. cel mai important procesul se va desfasura in romania?
ieri am fost chemat la politie sub pretextul ca o fosta colega ma acuza ca prin e/mailuri trimise ei personal si la fostul meu loc de munca o insult si o calomniez, politia a spus k asteapta raspuns de la sri pt. a stabili dk eu sunt autorul e.mailurilor .
In cazul in care se demonstreaza k eu sunt ce pedeapsa risc? este vorba de art. 205, 206 privind insulta si calomnia? nu s.au abrogat?