avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate amaliaj

Activitate amaliaj

Buna ziua,

Sunt persona fizica, cetatean roman si detin parti sociale intr-un SRL. Am rugamintea sa-mi spuneti care este impozitul pe care trebuie sa-l platesc in cazul vanzarii partilor sociale detinute si care este baza legislativa care impune acest impozit.

Multumesc.
Ca si asociat minoritat al unui SRL am descoperit existenta unui "caiet" in cadrul departamentului contabilitate, caiet in care sunt inregistrate pe zile miscari de numerar,o parte din aceste miscari nu se regasesc si in Registrul de casa zilnic(document contabil cu caracter special), bani intrati/iesiti la negru.
Ce valoare are acest caiet ca proba in instanta?
Răspuns la discuția ce fel de garantii?
Va multumesc pentru indrumare.
Un asociat dintr-un SRL doreste sa isi vanda partile sociale si convine cu ceilalti asociati plata contravalorii acestor parti esalonat in timp.
Care sunt garantiile pe care acestea trebuie sa le primeasca din partea celorlati astfel incat sa aiba siguranta platii contravalorii partilor sociale (bilete la ordin avalizate personal etc.)?
Multumesc.
Răspuns la discuția drept decizii SRL
Va multumesc pentru raspunsul anterior.

Va rog sa ma mai lamuriti in legatura cu un aspect :asociatul cu 75% prevazut in actul aditional are dreptul sa semneze contracte in numele firmei(reamintesc faptul ca el nu este angajat este doar asociat) sau acest lucru il poate face numai administratorul?

Buna ziua,

Un SRL cu 2 actionari 75%(nu este angajat) respectiv 25%(angajat al firmei).
In actul constitutiv este mentionat faptul:
- ca actionarului cu 75% ii revin atributiile de conducere a societatii
-ca administratorul societatii este o alta persoan(un angajat al societatii, nu este asociat).

Am rugamintea sa-mi spuneti care sunt drepturile in societate ale actionarul care detine 25% din partile sociale. Deciziile in firma trebuiesc luate in unanimitate sau e suficient sa decida actionarul majoritar sau administratorul.

Multumesc.