avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate anamariap

Activitate anamariap

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca se beneficiaza de indemnizatie de crestere copil in cazul in care mama a fost angajata la 2 societati pe perioada sarcinii, respectiv , la una pana in a doua luna de sarcina ( si 4 ani inainte de sarcina ) si la cealalta pana in momentul nasterii. Mentionez ca nu a avut nicio zi de intrerupere intre cele 2 angajari . Daca are dreptul la indemnizatie va rog sa-mi spuneti cum trebuie completate actele necesare dosarului pentru indemnizatie ( presupun ca de ambii angajatori... )

Multumesc anticipat,
Anamariap.
Multumesc pentru raspunsuri.I-am anuntat ca nu semnez nimic.Vor sa se mai documenteza si vedem ce va urma. Ref la activitatea firmei , intr-adevar va fi partiala , daca pot spune asa ...
O zi buna!
Am un copil de 1 an si 2 luni , concediul de crestrere copil se termina pe 30 oct 2010. Tocmai am primit , pentru semnare , de la firma la care sunt angajata , o decizie in care sunt anuntata ca incepand cu data de 04.02.2010 imi inceteaza Contractul indiv de munca incheiat cu societatea , in baza art 65 Codul Muncii, deoarece societatea isi inceteaza activitatea datorita dificultatilor financiare ( din cate am inteles o parte a activitatii, firma neinchizandu-se in totalitate) ).
Ce am de facut ? Din cate stiu nu au voie sa ma concedieze pe perioada acestui concediu si nici in primele 6 luni dupa terminarea acestuia decat daca firma se desfiinteaza , lucru care nu se intampla acum .
Astept cu nerabdare un sfat .
AMP