Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca se beneficiaza de indemnizatie de crestere copil in cazul in care mama a fost angajata la 2 societati pe perioada sarcinii, respectiv , la una pana in a doua luna de sarcina ( si 4 ani inainte de sarcina ) si la cealalta pana in momentul nasterii. Mentionez ca nu a avut nicio zi de intrerupere intre cele 2 angajari . Daca are dreptul la indemnizatie va rog sa-mi spuneti cum trebuie completate actele necesare dosarului pentru indemnizatie ( presupun ca de ambii angajatori... )

Multumesc anticipat,
Anamariap.
Beneficiaza de indemnizatie, care va fi calculata la media tuturor veniturilor salariale supuse impozitarii.Cum se completeaza aflati de unde depuneti dosarul , respectiv de la serviciul specializat din cadrul primariei de unde domiciliaza
Dosarul se poate depune si la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale in a carei raza isi are domiciliul.
Acte necesare la depunerea dosarului de indemnizaţie de creştere a copilului, pentru persoanele care realizează venituri din activităţi salariale:
- cerere/declaraţie pe proprie răspundere (model tip);
- copie act de identitate solicitant;
- copie certificat de naştere al copilului nou-născut;
- certificatul de persoană cu handicap al copilului - unde este cazul;
- adeverinţă completată de angajator (model anexa 4);
- adeverinţă eliberată de angajator din care să rezulte veniturile realizate timp de 12 luni în ultimul an anterior datei naşterii copilului (model anexă);
- adeverinţă privind stagiul de cotizare, eliberată de Casa Judeţeană de Pensii;
- fişa fiscală pentru lunile din ultimul an anterior datei naşterii copilului;
- copie cerere acordare concediu creştere copil, aprobată şi înregistrată la angajator;
- livretul de familie sau certificatul de căsătorie al ambilor soţi
- declaraţie pe propria răspundere din care să reiasă că celălalt părinte nu beneficiază deja de indemnizaţia pentru creşterea copilului;
- declaraţie pe propria răspundere care să ateste faptul că beneficiarul se ocupă de creşterea şi îngrijirea copilului şi că acesta nu este încredinţat sau dat în plasament familial;
- hotărârea judecătorească de încredinţare în vederea adopţiei sau de încredinţare a adopţiei, hotărârea judecatorească sau hotărârea comisiei pentru protecţia copilului pentru măsura plasamentului în regim de urgenţă (copie şi original);
- alte acte, necesare după caz, pentru stabilirea acestor drepturi;
- dosar incopciat