avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate andract

Activitate andract

Buna ziua,

Cateva nelamuriri:
M-ar interesa mai exact care sunt costurile pe care le implica deschiderea unei astfel de firme - atat la stat cat si plata unui avocat si, mai exact, ce autorizatii sunt necesare pentru functionare acesteia (este vorba de o incapere la subsol unde se vor desfasura activitati de entertaining, de tip laser-tag).
De asemenea, as dori sa stiu daca tinerii pot beneficia de unele beneficii sau reduceri din partea statului si fara a opta pentru varianta SRL-D, care implica anumite conditii.
Un alt aspect ar fi caliatea asociatilor - in conditiile in care ar fi 4 asociati si nici un salariat (pentru inceput), ce alte taxe trebuie platite in afara de impozitul pe profit? Trebuie platite contributii la CAS si CASS si pentru asociati?
Va multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspunsuri! M-am uitat peste acea formula a lui Widmark, si din cate observ se ia in calcul ce a baut, cat a baut, cat timp a trecut de la consumarea bauturilor, dar si grutatea individului si procentajul de apa din corp. Pe el insa nu l-a cantarit nimeni... sa inteleg ca va fi chemat la IML pentru asta ?Era obligatoriu sa il cantareasca cand i-au luat probele de sange ?
Buna ziua! Am o mica nelamurire ... daca la probele de sange a iesit la prima proba 1.1g si la a-2a 1.0g, este posibil ca in urma recalcularii sa iasa sub 0.8 ? In ce consta aceasta recalculare? Din povestile avocatului eu nu mai inteleg nimic.El spune ca a baut o bere si jumatate, alcool 5%, in jurul orei 21:00, iar accidentul a avut loc la ora 22:40.Prima proba i-a fost recoltata la ora 23:55 si a2a la o ora distanrta... Cum se procedeaza ? Are vreo sansa sa scape fara dosar penal ?
Va multumesc anticipat!
Multumesc foarte multe pentru raspuns, sper ca lucrurile sa se rezolve favorabil! O seara placuta!
Buna! In urma cu putin timp unchiul meu a decedat. El locuia intr-un imobil inchiriat de la stat. M-ar interesa daca am dreptul de a mosteni acest contract sau eventual daca dreptul de preemtiune se mosteneste in astfel de cazuri.