avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate Corado10

Activitate Corado10

Discuție Mostenire
Cu tot respectul pentru dvs., va solicit un raspuns cat mai corect intr-o problema juridica ce ma nelinisteste de mai multa vreme.

Doua persoane depun o notificare prin care revendica un imobil in calitate de mostenitoare in baza unui certificat de mostenitor in care mai este mentionata o a treia persoana. Cea de-a treia persoana detine cota 2/4, iar primele doua au cate 1/4 fiecare.

Intrebare: Cele doua persoane care au notificat un imobil in baza Legii 10/2001 sunt indreptatite in a revendica in totalitate acest imobil? Sau numai in cotele corespunzatoare certificatului de mostenitor?

Va multumesc anticipat!
Ma gandesc sa formulez contestatie impotriva unei Decizii de Desfacere a C.I. de munca pe motive ce nu tin de persoana mea - motive economice invocate de societatea unde am lucrat.
Apreciez ca s-a facut aceasta concediere ilegal in sensul ca:

Dupa o perioada de 5 luni de somaj tehnic am fost chemat la munca in baza unei decizii emise de societate.
Este legal ca in ziua in care m-am prezentat la serviciu conform datei din Decizie, sa primesc in aceeasi zi o alta decizie de concediere colectiva?
Buna ziua. As avea si eu nevoie de putin ajutor, va rog. Si anume, daca imi puteti indica site-ul unde pot gasi listele anexe ale Drecretului 92/1950 privind nationalizarea unor imobile in mun. Constanta.

Multumesc anticipat.
Discuție Cartea funciara
As dori sa cunosc daca in perioada anilor 1938 - 1940 existau prevederi legale ce se aplicau regiunii Dobrogea in materie de carte funciara.