Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Cu tot respectul pentru dvs., va solicit un raspuns cat mai corect intr-o problema juridica ce ma nelinisteste de mai multa vreme.

Doua persoane depun o notificare prin care revendica un imobil in calitate de mostenitoare in baza unui certificat de mostenitor in care mai este mentionata o a treia persoana. Cea de-a treia persoana detine cota 2/4, iar primele doua au cate 1/4 fiecare.

Intrebare: Cele doua persoane care au notificat un imobil in baza Legii 10/2001 sunt indreptatite in a revendica in totalitate acest imobil? Sau numai in cotele corespunzatoare certificatului de mostenitor?

Va multumesc anticipat!
Strict in limitele certificatului de mostenitor